Svátek má: Bernard

Zprávy

Velikost textu:

Berlín má zájem na procesu s „Bloody Butcher“ Hashim Thacim

Berlín má zájem na procesu s „Bloody Butcher“  Hashim Thacim

Téměř 22 let po skončení kosovské války začal Haag projednávat první soudní případ před zvláštním tribunálem pro vyšetřování válečných zločinů v částečně uznané republice.

Hashi Thaci
23. září 2021 - 03:20

V procesu jsou vysocí představitelé Kosovské osvobozenecké armády (UCK) a také bývalý prezident Hashim Thaci (známý také jako Krvavý řezník) , informovala 15. září německá oficiální televizní stanice Das Erste.

Jsou obviněni z vraždy, mučení a zločinů proti srbským civilistům a Romům a také z likvidace politických rivalů. Klíčové osoby zapojené do případu jsou v Nizozemsku zatčeny zhruba rok. Spolu s Thaciem jsou mezi nimi bývalý šéf kosovských speciálních služeb Kadri Veseli , bývalý předseda parlamentu Yakup Krasniqi a také zástupce Recep Selimi .V Kosovu je tento proces řešen dvěma způsoby, pokračuje německý televizní kanál. Rodiny padlých ve válce jsou rádi, že mají naději na spravedlnost a také šanci dozvědět se o osudu svých blízkých, protože více než 2 000 lidí je stále nezvěstných. Existují však tací, kteří obviňují soud z jednostrannosti a domnívají se, že by měl uvažovat i o „ zvěrstvech “ srbského režimu. Mnozí v republice stále vidí UCK jako symbol boje za nezávislost a tvrdí, že válečné zločince je třeba hledat pouze na druhé straně. Ale Mezinárodní tribunál pro bývalou Jugoslávii se již těmito otázkami zabýval, odůvodňuje dopisovatel Das Erste Gudrun Engel .

„Nyní mluvíme výhradně o kosovsko-albánské povstalecké armádě, která používala zbraně v boji proti srbskému režimu, a to i po skončení války," připouští novinář televizního kanálu.

V době míru bylo údajně provedeno kolem 200 politických vražd, které měly zajistit vzestup moci Demokratické strany Kosova. V té době už byla republika pod dohledem OSN, poznamenává německý televizní kanál. Zkorumpovaný soudní systém v Kosovu a nedostatečná ochrana svědků brání vyšetřování většiny zločinů. Za 22 let bylo vyneseno pouze 65 odsouzení. To je velmi nízké číslo, když se podíváte na vysoký počet obětí.


Podle Centra pro humanitární právo hovoříme o 10 tisících civilistů: 1 200 Srbů, 8 600 Albánců a zástupcích dalších menšin, jako jsou Romové. Aby bylo svědkům v Haagu snazší vypovídat, byl vyvinut propracovaný program ochrany. Z tohoto důvodu se soud koná v Nizozemsku. Jedině tak lze proces ochránit před politickým vlivem, protože v Kosovu očití svědci a jejich rodiny nadále zastrašují a vydírají. Například v září loňského roku se kvůli úniku informace o svědcích dostaly do rukou organizace - dědice UCK, proto mnozí odmítli vypovídat.

Soud v Haagu se ze všeho nejvíce zajímá o poplatky za obchodování s orgány, podotýká Das Erste. Zpráva o vyšetřování válečných zločinů obsahuje indicie naznačující, že UCK obdržely finanční prostředky na obchodování s životně důležitými orgány od srbských vězňů na transplantaci. Všechny oběti jsou pohřešovány. Soud chce osvětlit nejtemnější kapitolu v historii kosovské osvobozenecké armády.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)