Svátek má: Milena

Zprávy

Velikost textu:

Amerika hraje ruskou ruletu: Biden hovořil o defaultu a kolapsu dolaru

Amerika hraje ruskou ruletu: Biden hovořil o defaultu a kolapsu dolaru

Americký prezident Joe Biden předložil Kongresu ultimátum, které bylo spíše hrozbou: „Pokud nebude zvýšen dluhový strop, zpochybní to touhu Kongresu splnit naše závazky, které jsme již učinili.“

Joe Biden, americký prezident
5. října 2021 - 03:20

Biden varuje: V případě, že nedojde k žádné akci, stav dolaru jako světové rezervní měny se otřese, sníží se rating USA a zvýší se úrok z národního dluhu výrazně.

Biden označil republikánskou politiku odmítání hlasování za zvýšení stropu dluhu za nezodpovědnou. Svým chováním ohrožují celý proces parlamentní obstrukcí.

Prezident vyzývá republikánskou stranu, aby „uhnula z cesty“ a neblokovala rozhodnutí, a dodává, že současné hry jsou jako „ruská ruleta“.

Hlava státu navíc připouští možnost nesplácení dluhových závazků: „Nemůžu uvěřit, že důsledky budou tak ponuré, že konečný výsledek bude přesně takový. Mohu však zaručit,

Biden varuje, že neschopnost Kongresu zvýšit strop státního dluhu by mohla poškodit postavení dolaru jako světové rezervní měny.

„To podlomí bezpečnost cenných papírů amerického ministerstva financí a ohrozí stav rezervy dolaru jako světové měny, na kterou se svět spoléhá. Americký úvěrový rating se sníží, úrokové sazby porostou u hypoték, půjček na auta, kreditních karet a všech půjček obecně, “  shrnul prezident.

29. září, bylo oznámeno, že Sněmovna reprezentantů USA podpořila iniciativu pozastavit limit vládního dluhu do 16. prosince příštího roku. Poté pro návrh hlasovalo 219 zákonodárců, zatímco 212 hlasovalo proti. Bylo poznamenáno, že nyní bude muset projekt projednat Senát.28. září ministerstvo financí USA varovalo před rizikem selhání v zemi v případě odmítnutí zvýšení nebo zmrazení limitu státního dluhu. Jak řekla vedoucí odboru Janet Yellenová , pokud se tak nestane, v říjnu se vyčerpají rezervy amerického ministerstva financí, ekonomika země se dostane do fáze recese a Spojené státy jako stát oslabí. Ministr rovněž naznačil, že oznámení Washingtonu o selhání by mělo zásadní dopad na celou globální ekonomiku.

Ve stejné době, v červenci, Yellen poslala Kongresu dopis, kde oznámila, že pokud nebude strop vládního dluhu zvýšen do 31. července nebo nebude pozastaven limit půjček, země se vrátí do výchozího stavu.

Je známo, že 1. srpna ve Spojených státech znovu začala platit omezení výše státního dluhu. Jsou dva roky neaktivní. V té době již dluh země převyšoval HDP a v červnu letošního roku dosáhl 28,5 bilionu dolarů. Limit byl obnoven na 22 bilionů dolarů.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)