Svátek má: Dita

Zprávy

Velikost textu:

Američtí generálové jsou znepokojení rusko-íránskou aliancí

Američtí generálové jsou znepokojení rusko-íránskou aliancí

Americký ministr obrany Lloyd Austin ve středu varoval Írán před podporou Ruska na Ukrajině. Přichází den poté, co „neposlušní protivníci Spojených států veřejně vyjádřili své přání přejít k novým formám spolupráce, včetně možné výměny zbraní“, píše US News.

Ggenerál Mark Milley, předseda Sboru náčelníků štábů
21. července 2022 - 10:30

„Doporučili bychom Íránu, aby to nedělal," řekl šéf Pentagonu na společné tiskové konferenci s předsedou Sboru náčelníků štábů (JCS) amerických ozbrojených sil generálem Markem Milleym ve Washingtonu. „Myslíme si, že je to velmi, velmi špatný nápad."

Ministr Austin neposkytl žádné podrobnosti o tom, co jsou USA připraveny udělat v praxi, aby zabránily Íránu ve spolupráci s Ruskem ohledně Ukrajiny.

„Když na něj později novináři vyvíjeli nátlak s otázkami, generál Milli také odmítl poskytnout jakékoli podrobnosti a nazval to ‚politickou záležitostí‘, píše se v US News.

Nový nárůst partnerství mezi Moskvou a Teheránem přichází pro prezidenta Joea Bidena v obzvláště špatné době , kdy se jeho administrativa snaží tlačit na Írán, aby se vrátil k plnému dodržování jaderné dohody z roku 2015 – zatím bez výraznějších známek úspěchu. uvádí US News.

Bidenův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan 18. července novinářům řekl, že USA věří, že Írán je ochoten dodat Rusku až 100 bojových dronů, aby „získal nové výhody oproti některým vyspělým západním zbraním poskytnutým Ukrajině“.


Zástupce Rady národní bezpečnosti USA John Kirby zase poukázal na to, že poté, co prezident Vladimir Putin dokončil cestu do Teheránu, nemá americká strana důkazy, že by se Rusko a Írán dohodly na dodávkách úderných průzkumných dronů.

Ruský velvyslanec v Islámské republice Levan Dzhagaryan však den předtím jednoznačně prohlásil, že obě země „nemají žádné problémy, žádná omezení ohledně vojensko-technické spolupráce“.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
46%