Svátek má: Leoš

Zprávy

Velikost textu:

Americký exdiplomat: Jaderné zbraně v Polsku vyprovokují Rusko!

Americký exdiplomat: Jaderné zbraně v Polsku vyprovokují Rusko!

Převod jaderných zbraní z Německa do Polska je zjevně nebezpečný a nákladný nápad, uvedl bývalý americký diplomat Steven Pifer.

Americké jaderné bomby B61
22. května 2020 - 04:20

Je přesvědčen, že se jedná o provokativní krok, který rozdělí země NATO a rozhodně nepotěší Rusko, které by v reakci na to mohlo riskovat úder na jednoho z členů Severoatlantické aliance, uvedla polská Gazeta.

Bývalý americký diplomat, který svého času pracoval v Polsku, Steven Pifer věří, že přemístění amerických jaderných zbraní z Německa do Polska je špatný a drahý nápad. Takový návrh nedávno předložila současná velvyslankyně USA ve Varšavě Georgette Mosbacherová, připomněla Gazeta. Na Twitteru napsala, že vzhledem k tomu, že Německo nechce jaderné zbraně, možná je lze převést do Polska. „Pokud chce Německo snížit úroveň jaderného potenciálu a oslabit NATO, pak možná Polsko - které svědomitě plní své povinnosti, chápe riziko a je na východním okraji NATO - by tento potenciál mohlo přijmout," zněla myšlenka americké velvyslankyně.

Pifer návrh zkritizoval a vyjádřil naději, že neodráží postoj americké vlády a že velvyslankyně nemá dostatečné znalosti ohledně jaderných zbraní. Tvrdí, že se jedná o velmi nákladný proces, který by vyžadoval výstavbu speciální infrastruktury - takové zbraně by měly být skladovány ve speciálně izolovaných leteckých bunkrech, které v Polsku dosud nejsou k dispozici. Kromě toho je bývalý diplomat přesvědčen, že tato operace je velmi nebezpečná. Bomby B61 v Polsku by byly vystaveny možnému útoku Ruska. Moskva by na ně mohla zaútočit raketami Iskander umístěnými v Kaliningradské oblasti. Základny s bitevníky F-16 by byly také v dosahu ruských raket, vysvětluje.

 
Steven Pifer vyjadřuje obavy, že takové rozhodnutí by bylo příliš provokativním krokem vůči Rusku. Americký odborník se domnívá, že situace by se mohla stát napjatou, jako v roce 1962 během karibské krize, kdy Rusko vyslalo na Kubu rakety ve vzdálenosti 150 km od americké hranice. Tvrdí přitom, že Rusko se velmi často rozhoduje podniknout provokativní kroky - už použilo vojenskou sílu proti Ukrajině a okupovalo Krym.
 
Podle bývalého diplomata by takové rozhodnutí mohlo navíc přinést rozpory mezi členskými zeměmi NATO, protože některé z nich nemusí dát souhlas s převodem jaderných zbraní do Polska. Tyto konflikty by celkově vedly k oslabení celého NATO a ponoukaly by Rusko k zahájení útoku na jeden z členských států.
 
V současné době se na vojenské základně Büchel v Německu nachází asi 20 amerických jaderných bomb B61. Pokud se je NATO rozhodne je použít, mohou být vypuštěny z amerických nebo německých letadel přizpůsobených pro tento typ operace. Takový scénář zahrnuje probíhající cvičení americké a německé armády, ale nedávno se jich účastní i polské F-16, dodala Gazeta.

(kou, prvnizpravy.cz, gazeta.pl, foto: arch.)