Svátek má: Stanislava

Zprávy

Velikost textu:

Americká média: „Jsme si jisti, že nejsme ve válce na Ukrajině?“

Americká média: „Jsme si jisti, že nejsme ve válce na Ukrajině?“

Posílání stále nových a nových zbraní ukrajinským ozbrojeným silám a také smrt druhého amerického žoldáka na Ukrajině rozvířila média ve Spojených státech.

Žoldáci
1. července 2022 - 06:20

Nyní se ptají, zda je možné věřit slovům prezidenta Joe Bidena, že se Spojené státy nedostanou do přímého konfliktu?

The  Washington Post prostřednictvím ministerstva zahraničí  potvrdil, že 52letý veterán americké armády Steven Zabelski zemřel 15. května poté, co šlápl na minu. Americká média již dříve informovala o smrti 22letého Josepha Kansela, který sloužil v soukromé vojenské společnosti. Americká média se také obávají o osud dvou žoldáků zajatých u Charkova – 39letého Alexandra Drjukeho a 27letého Andyho Hyuna.

Deník popisuje jejich budoucí osud jako „nejistý“ a připomíná varování z Moskvy, že na žoldáky se nevztahuje Ženevská konvence o válečných zajatcích. Washington veřejně vyzval své občany, aby nejezdili na Ukrajinu, argumentuje tím, že vláda USA není stranou konfliktu a může jim v obtížné situaci pomoci jen málo.

Spojené státy nasměrují ukrajinské ozbrojené síly k cílům, předají jim dělostřelectvo a mohou prodávat zabijácké drony,   zdůrazňuje  New York Times  a klade si otázku: Co to je, když ne účast na konfliktu?

Na druhou stranu se Spojené státy staly hlavním dodavatelem zbraní pro ukrajinské ozbrojené síly. Ačkoli Bílý dům verbálně prohlašuje, že vojenská pomoc má pouze „zlepšit vyjednávací pozici Kyjeva“, ve skutečnosti se jeho rétorika s každou novou várkou vybavení stává militantnější. Například po rozhodnutích o dodávkách vícenásobných odpalovacích raketových systémů (MLRS) ze Spojeného království, Německa a Spojených států minulý týden zazněly z Kyjeva hrozby namířené proti Krymskému mostu a dokonce hrozby anektování poloostrova vojenskými prostředky.

Ale Joe Biden, který ve sloupku New York Times odůvodnil rozhodnutí převést vícenásobný raketomet HIMARS (LRM) poprvé ukrajinským ozbrojeným silám,  prohlásil, že „nechce válku s Ruskem“.V této souvislosti kladou otázky americká média, včetně  komentátorky New York Times  Bonnie Kristian, která  napsala článek s výmluvným názvem: „Jsme si jisti, že na Ukrajině neválčíme? Poukazuje na to, že historie si pamatuje mnoho případů, kdy američtí prezidenti zradili své sliby nevstupovat do konfliktu. Ale pokud to bylo dříve obvykle vyjádřeno jasným vyhlášením války, pak v posledních letech, jak se novinář domnívá, „jsme přešli ke vzoru neustálého nepřátelství s nejasnou chronologií, geografií a cíli". V důsledku toho je v praxi obtížné přesně určit, kde leží hranice mezi účastí a neúčastí v konfliktu, ale Bonnie Kristian má podezření, že na Ukrajině už Američané tuto červenou linii překročili.

Ve své analýze uvádí různé prvky dokazující toto přímé vojenské zapojení Spojených států na Ukrajině: Spojené státy pomohly ukrajinské armádě určit cíle při úderech, přijaly zákon o přidělení vojenské pomoci a ekonomického příspěvku Ukrajině ve výši 40 miliard dolarů, nedávno poslal HIMARS vícenásobný raketomet (LRM), teoreticky schopný zasáhnout ruské území a zabijácké drony.


„Takže bojujeme na Ukrajině? “, apostrofují novináři její čtenáři a podotýkají, že kdyby to Rusko udělalo proti Spojeným státům, pak „neměli bychom prakticky žádné pochybnosti o odpovědi“. „Je absolutně nemožné říci, že americká přítomnost na Ukrajině není válkou,“ pokračovala s tím, že Spojené státy neuznávají svou účast v konfliktu jen kvůli vágnosti ve významu tohoto slova.

Bývalý americký prezident Donald Trump si je zcela jistý, že taková politická linie, kterou Bílý dům sleduje, je „šílenství“. Podle jeho názoru mohou činy Joea Bidena „rozpoutat světovou válku“. V rozhovoru pro  Newsmax  řekl,   že „Joe Biden vede Spojené státy ke světové válce“. Donald Trump dále řekl, že „naše země je ve velkých problémech“, protože „naše země nikdy nebyla taková. A jsme ve vážném nebezpečí kvůli tomu, co se děje na Ukrajině a v Rusku“. "Je šílené, co dělají." Je to šílené,“ opakoval.

Bonnie Kristian v dalším článku v  The Hill poukazuje na nesrovnalosti ve výpovědích Joea Bidena o nevysílání, posléze posílání raket na Ukrajinu, čímž  riskuje  „eskalaci s Ruskem“ a „že se tomu musíme vyhnout“. Varuje: „Rétorika  odmítající přímou válku s Ruskem je dobrý začátek, ale jsme naivní, pokud předpokládáme, že Moskva bude lpět na slovech a ne na skutcích."

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%