Svátek má: Stanislava

Zprávy

Velikost textu:

Ahmad Masúd se spoléhá na Rusko v boji proti Talibanu

Ahmad Masúd se spoléhá na Rusko v boji proti Talibanu

Rusko by mohlo pomoci vyjednávat mezi milicemi v Pandžšíru a zástupci Talibanu, aby se zabránilo eskalaci násilí v Afghánistánu.

Ahmad Masúd
26. srpna 2021 - 04:20

V rozhovoru pro RBC, který byl zveřejněn dnes 25. srpna, to uvedl vůdce odbojových sil vůči Talibanu Ahmad Masúd .

Podle Ahmada Masúda, syna legendárního polního velitele „Pandžšír Lion“ Ahmada Šaha Masúda,  je s pomocí Ruska možné zorganizovat „něco jako mimořádná mírová jednání mezi námi a Talibanem a přesvědčit je, aby se zúčastnili jednání."

Masúd rovněž vyjádřil obavy, že vytvoření budoucí vlády Afghánistánu výhradně pod vládou Talibanu povede k tomu, že Afghánistán bude izolován a lidé nebudou moci žít v míru mezi sebou navzájem, ať už v zemi nebo v zahraničí.„Akce Talibanu již bohužel ukazují, že se netýkají inkluzivity, tolerance, lidských a ženských práv, nesdílejí demokratické hodnoty. Vláda uzná všechny ty věci, které jsou důležité pro mezinárodní společenství. A to je pro nás problém, nemůžeme to přijmout, “ vysvětlil Ahmad Masúd.


„Poté, co Taliban převzal Kábul, viděli jsme, kolik skupin po celém světě jim blahopřálo, a nyní je postavili jako příklady pro své členy a řekli jim, že to také dokážou," řekl Masúd, to vše tedy může vést k eskalaci a ke vzniku dalších teroristů, kteří chtějí přijít do střední Asie nebo destabilizovat jih Ruska. Jsem si jist, že je v jejich nejlepším zájmu zakročit a pomoci zde vytvořit inkluzivní vládu. “


SSSR měl vlastní zkušenost s pobytem v této zemi. Zapamatovali jsme si potřebná ponaučení, “řekl Putin, „víte, jaká těžká a alarmující situace se dnes v Afghánistánu vyvinula. Tuto situaci bedlivě sledujeme a aktivně interagujeme s našimi spojenci v CSTO. Samozřejmě nebudeme zasahovat do vnitřních záležitostí Afghánistánu, tím méně zapojíme naše ozbrojené síly do konfliktu všech proti všem. Tady se to podle mého názoru stává. “

(rp,prvnizpravy.cz.eadaily,foto:arch.)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%