Svátek má: Hynek

Zprávy

Velikost textu:

Afghánistán jeden krok od občanské války?

Afghánistán jeden krok od občanské války?

Ahmad Masúd, syn vůdce mudžahedínů a Severní aliance Ahmada Šáha Masúda, ve Washington Post oznámil, že ovládá část území Afghánistánu a hodlá bojovat proti Talibanu.

Ahmad Masúd
19. srpna 2021 - 06:20

Požádal také o pomoc USA a západní země. „Píšu dnes z údolí Pandžšíru, připraven jít ve šlépějích mého otce, s bojovníky mudžahedínů, kteří jsou připraveni znovu čelit Talibanu,“ zdůrazňuje.
 
„Máme zásobu munice a zbraní, které jsme si od doby mého otce trpělivě vytvářeli, protože jsme věděli, že ten den přijde,“ napsal Masud v příspěvku zveřejněném v sekci názorů Washington Post.

Kdo je Ahmad Masud?
Masud je synem slavného vůdce Severní aliance, skupiny milicí zapojených do občanské války proti postkomunistickému režimu Mohameda Nadžibulláha a poté proti Talibanu. Ahmad Šáh Masúd byl zavražděn dva dny před teroristickými útoky v USA z 11. září 2001 a jeho skupina byla jedním ze spojenců amerických jednotek během intervence v Afghánistánu, která začala téhož roku.


Údolí Pandžšír je tradiční baštou Aliance a je údajně jediným územím mimo kontrolu Talibanu. Přítomen je také bývalý první viceprezident Afghánistánu Amrullah Saleh, který se prohlásil prezidentem poté, co Ašraf Ghani uprchl ze země .

Masúd ve svém textu tvrdí, že má pod velením část afghánských speciálních sil a hodlá se bránit Talibanu. Dodává však, že bez pomoci Západu, zejména USA, se jeho síly rychle rozplynou.

(rp,prvnizpravy.cz,tvp,foto:arch.)Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
34%
Ne
transparent.gif transparent.gif
66%