Svátek má: Jeroným

Regiony

Velikost textu:

Změny v botanické zahradě v Troji – areál se dočkal propojení

Změny v botanické zahradě v Troji – areál se dočkal propojení

Nová lávka v botanické zahradě v Troji spojuje venkovní expozice se skleníkem Fata Morgana.

Nová lávka v botanické zahradě v Troji
22. února 2023 - 12:30

Botanická zahrada hl. m. Prahy si pro své návštěvníky připravila velkou novinku. Areál venkovních expozic a areál u skleníku Fata Morgana budou poprvé v historii propojeny. Lávka, po níž bude možno chodit z jedné části do druhé, bude otevřena při zahájení výstavy orchidejí, tedy již 3. března. Doposud byla zahrada rozdělena úvozovou cestou spojující Troju se Sídlištěm Bohnice. Vybudováním lávky se nyní výrazně zvýší komfort návštěvníků a zjednoduší prohlídka celého areálu. Botanická zahrada současně dokončuje další významné projekty, jako je multifunkční objekt nového výstavního sálu a zázemí pro návštěvníky a zaměstnance nebo rekonstrukce viničního domku, kde vznikne nový degustační prostor. Již 3. března začíná v botanické zahradě výstava Orchideje, poklady vietnamské džungle.

„Rok 2023 bude z pohledu rozvoje zahrady rokem skutečně přelomovým. Propojení areálu zahrady si troufám pokládat za historický mezník. Oddělené části nám dlouhodobě komplikovaly provoz, nepohodlné to bylo ale zejména pro naše návštěvníky. Lávka spojující venkovní expozice se skleníkem Fata Morgana výrazně zvýší jejich komfort a zjednoduší pohyb v zahradě. V okolí lávky navíc připravujeme nové expozice, které budou mít jak relaxační, tak vzdělávací charakter – jedná se o expozici Evoluce rostlin a Japonské mlžné lesy. Rovněž bych rád upozornil, že ještě v letošním roce dokončíme další projekty, které zvýší komfort a zpříjemní pobyt v naší zahradě. Věřím, že návštěvníci všechny tyto změny ocení,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Lávka spojující venkovní expozice s areálem u skleníku Fata Morgana bude přístupná od 3. března, kdy v botanické zahradě začíná výstava Orchideje, poklady vietnamské džungle. Je umístěna ve střední části areálu, v blízkosti sousoší lam. Návštěvníci se tak nyní velmi snadno dostanou ke skleníku Fata Morgana, a to jak od vstupu a parkoviště od Sídliště Bohnice, tak od vstupu Kovárna přes Vinici sv. Kláry. Již nebude potřeba opouštět areál botanické zahrady a nadále bude možno využívat vstup a pokladnu přímo u skleníku Fata Morgana. V okolí lávky budou postupně vybudovány nové expozice. Botanická zahrada již zahájila přípravu expozice Evoluce rostlin, která návštěvníky provede vývojem rostlinné říše. Další novou expozicí budou Japonské mlžné lesy, jež kromě prezentace typické flóry bude obsahovat i relaxační a vodní prvky.

Rozvoj botanické zahrady v roce 2023
Kromě scelení areálu dokončuje botanická zahrada také další projekty. V ulici Nádvorní jde do finále stavba multifunkčního objektu, který nabídne výstavní sál, novou prodejnu suvenýrů, ale také moderní zázemí pro návštěvníky i zaměstnance zahrady. Přibude relaxační zóna, přiléhající k Ornamentální zahradě. Inovace se dočká i Vinice sv. Kláry, kde probíhá rekonstrukce historického viničního domku a vznikne zde nový degustační prostor. Zmíněné projekty zpříjemní návštěvu zahrady nejen z pohledu zvýšeného komfortu, ale i z hlediska vyšší kvality prezentace a vzdělávání. V letošním roce se také v plné kráse představí nová expozice Archa Bohemica, jež poukazuje na vybrané chráněné lokality České republiky. V přirozených podmínkách tu nalezly útočiště ohrožené druhy rostlin.

Botanická zahrada Praha zaznamenala rekordní návštěvnost

Akce roku 2023
Trojská botanická zahrada vstupuje do nové, již 54. sezóny, kdy je otevřena pro veřejnost. V březnu se opět uskuteční tradiční výstava orchidejí, která v letošním roce představí rostlinné poklady Vietnamu. V dubnu a květnu bude následovat výstava tropických motýlů zaměřená na kouzlo proměny. Botanická zahrada opět přiblíží japonskou kulturu a umění bonsají a milovníky vína pozve v září na oblíbené vinobraní. I letošní podzim bude ve znamení dýní a oslav Halloweenu. Návštěvníci se mohou zúčastnit též on-line přednášek, komentovaných prohlídek s kurátory botanické zahrady, přijít se inspirovat a poradit s pěstováním muškátů. Letos poprvé botanická zahrada připravuje pro své fanoušky program i na předvánoční čas, uskuteční se rovněž žádané večerní komentované prohlídky.

Od 3. března 2023 bude opět zpoplatněna prohlídka venkovní expozice, návštěvníci mohou využívat vstupy a současně východy v horní části zahrady, od Sídliště Bohnice, kde je rovněž parkoviště, dále vstup u skleníku Fata Morgana a vstup a pokladnu Kovárna, pod Vinicí sv. Kláry. Vstup a východ v ulici Nádvorní, kde nyní probíhá výstavba multifunkčního objektu, je uzavřen.

Pražskénovinky.cz informovala Darina Miklovičová, tisková mluvčí, Botanická zahrada hl. m.Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz,foto:botanická zahrada)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%