Svátek má: Andrea

Regiony

Velikost textu:

V botanické zahradě v Troji můžete poznat Kypr

V botanické zahradě v Troji můžete poznat Kypr

V Botanické zahradě hl. m. Prahy si v průběhu prázdnin mohou návštěvníci připomenout atmosféru dovolené ve Středozemí. Od poloviny července se tu koná fotografická výstava, jež navazuje na knihu Botanická putování Kyprem.

Ze křtu knihy
18. července 2022 - 12:30

Knihu Botanická putování Kyprem v sobotu 16. července spolu s autorem, kurátorem Petrem Hanzelkou, pokřtil Antonios Theocharous, velvyslanec Kyperské republiky v ČR. Fotografická výstava potrvá až do 21. srpna a návštěvníci si ji mohou prohlédnout v expozicích Ornamentální zahrada a Středozemí. Knihu Botanická putování Kyprem je možno zakoupit přímo v botanické zahradě nebo v jejím e-shopu.

„Knihu Botanická putování Kyprem jsme vydali již v loňském roce, ale až nyní nastala vhodná chvíle pro její širší uvedení. Osobně bych velmi rád poděkoval Jeho Excelenci Antoniu Theocharousovi za jeho přízeň naší botanické zahradě a také za to, že se zúčastnil křtu naší nové knihy a podpořil výstavu fotografií z Kypru. Snímky představují ostrov jako místo s krásnou přírodou, nabízející nejen botanikům příjemná překvapení v podobě pozoruhodných a vzácných rostlin. Chtěl bych návštěvníky na Kypr – k nám do Troji pozval,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

„Vážím si činnosti Botanické zahrady hl. m. Prahy a těší mě, že i zde je možné se seznámit s krásami Středozemí a vzácnou kyperskou flórou. Prostřednictvím expozice a rostlin, které pocházejí z Kypru, ale i díky knize Botanická putování Kyprem a krásným fotografiím mohou návštěvníci poznat naši zemi a její přírodu a může je to inspirovat k objevování tohoto nádherného ostrova,“ doplňuje Jeho Excelence Antonios Theocharous, velvyslanec Kyperské republiky v ČR.Výlet na Kypr s botanickou zahradou

Expozice Středozemí je v období léta v rozkvětu a vzduch je tu nasycený vůní bylin a rostlin této oblasti. Na příchozí tak dýchne prázdninová atmosféra. Letos se zde návštěvníkům představuje ostrov Kypr. Fotografická výstava, která se koná do 21. srpna, vznikla na základě cest kurátora Petra Hanzelky a ukáže kyperskou přírodu ve třech různých ročních obdobích (časné jaro, konec léta a počátek zimy), v nichž se lze setkat s neobyčejnými a často velmi vzácnými druhy rostlin. Část výstavy je umístěna do prostor Ornamentální zahrady a část přímo do expozice Středozemí. Botanická zahrada si k této příležitosti připravila komentované prohlídky a přednášky. Expozicí Středozemí provede kurátor Petr Hanzelka 21. července a 26. července pak o Kypru pohovoří na své přednášce. Kypr očima herpetologa Jana Dohnala, který působil v Zoo Paphos, mohou zájemci poznat 16. srpna.

Botanická putování Kyprem

Výstava navazuje na knihu kurátora Petra Hanzelky, která popisuje jeho zážitky z botanické expedice. Kypr představuje především jako místo s podivuhodným rostlinným bohatstvím, které se jinde nevyskytuje. Kyperskou přírodu ukazuje ve třech různých ročních obdobích a přibližuje výrazné proměny, kterými tamní vegetace prochází. Pozornost je věnována také fenoménu kulturní krajiny ve Středozemí, již už po několik tisíciletí ovlivňuje činnost člověka, a která ostrov přetvořila do podoby, jakou známe dnes. Kniha čtenáře seznámí s rostlinami, které znají ze svých dovolených, z botanické zahrady a některé z nich třeba pěstují na vlastní zahradě. Cena publikace je 349 Kč a lze ji zakoupit v e-shopu botanické zahrady nebo přímo v pokladnách a infostáncích zahrady.

Pražskénovinky.cz informovala Darina Miklovičová, Botanická zahrada hl. m. Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz,foto:Botanická zahrada hl. m. Prahy)Je řešením krize demise současné vlády?

Ano
transparent.gif transparent.gif
37%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
30%