Svátek má: Statní svátek

Regiony

Velikost textu:

Úklid po narkomanech patří ke každodenní práci strážníků

Úklid po narkomanech patří ke každodenní práci strážníků

Dvakrát ročně pak strážníci ale spojí svoje síly a jeden den sbírají kontaminovaný materiál po drogově závislých v rámci celoměstské Akce Jehla. Zpravidla tomu bývá na jaře a na podzim.

Akce Jehla
4. května 2021 - 12:30

Do té jarní se nyní zapojilo téměř 80 strážníků včetně preventistů a společně koncem dubna zkontrolovali bezmála 600 míst, na kterých posbírali 330 kusů nejen jehel a stříkaček, ale i dalšího infekčního materiálu. Dobrá zpráva pro Pražany – dětská hřiště a pískoviště jsou čistá!

„Jsem rád, že mohu potěšit hlavně rodiče dobrou zprávou ohledně dětských hřišť a pískovišť. Strážníci vytipovali více jak 300 těchto míst v rámci celé metropole a skoro všechna byla čistá. Nález byl na těchto místech skutečně ojedinělý. Je vidět, že městské části, které hřiště spravují, se o ně dobře starají a pravidelně je kontrolují a udržují. Prevence je nesmírně důležitá a není jí nikdy dost,“ řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Vedle dětských hřišť a pískovišť se hlídky strážníků vydaly také do parků, odpočinkových zón, kontrolovaly okolí vestibulů stanic metra a ventilačních šachet a další místa vytipovaná dle místní znalosti. „Přestože se strážníci sběru kontaminovaného materiálu věnují v rámci svých denních povinností, je vidět, že jsou tyto cílené akce stále zapotřebí,“ dodal Eduard Šuster, ředitel pražských strážníků.

Jak vlastně vypadá správný úklid po narkomanech? Protože strážníci musí myslet také na vlastní bezpečnost, nejprve místo vydezinfikují, kleštěmi či pinzetou seberou jehlu nebo stříkačku a tu pak bezpečně uloží do sběrného boxu. O plné sběrné nádoby se následně postará specializovaná firma, která zajistí odbornou likvidaci. Hlídky, které sběr zajišťují, jsou samozřejmě vybaveny ochrannými pomůckami.

Smyslem cílených akcí je očista města, stejně jako snaha předejít možnému poranění hlavně v případě dětí a domácích zvířat, a tím snížit riziko nakažlivých onemocnění. Dále zvýšit povědomí o tom, jak se v případě nálezu správně chovat či poskytnout cenné informace policistům ohledně výskytu narkomanů, které jsou cenným vodítkem při potírání drogové kriminality.

Při nálezu jehly nebo stříkačky se sami nikdy, ani v dobré víře, o sběr nepokoušejte. Vždy myslete na vlastní bezpečnost a obraťte se na městskou policii buď prostřednictvím tísňové linky 156, nebo přímo na strážníky v ulicích. Za loňský rok městská policie předala ve sběrných boxech odborné firmě 364 kg nejen jehel a stříkaček, ale také dalšího infekčního materiálu po narkomanech. V roce 2019 to bylo 356 kg.


Od roku 2015 probíhají také celorepublikové Akce Jehla, které byly v loňském roce díky epidemii covid přerušeny, protože strážníci napříč republikou měli spoustu nových povinností. Věříme, že se nám letos na podzim podaří na společnou tradici s kolegy z ostatních městských či obecních policiích navázat.
Prazskenovinky.cz informovala Irena Seifertová z Městské policie hlavního města Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz foto:mp)