Svátek má: Libor

Regiony

Velikost textu:

Sociální nadační fond může pomoci s úsporou nákladů na energie

Sociální nadační fond může pomoci s úsporou nákladů na energie

Pražský Sociální nadační fond může pomoci s úsporou nákladů na energie téměř 30 tisícům domácností.

Ilustrační foto
24. března 2023 - 12:30

Metropole prostřednictvím Sociálního nadačního fondu hl. m. Prahy pokračuje v pomoci Pražanům s investicí do úspor energií v domácnostech. Umožňuje jim získat Příspěvek na úsporu energií ve výši tří tisíc korun. Cílem tohoto příspěvku je usnadnit domácnostem s nejnižšími příjmy (jedná se přibližně o 10% pražských domácností) překlenutí současné energetické krize. A to například pomocí drobných úprav v domácnosti, které jim umožní snížit náklady na energie do dalších let.

„V době energetické krize je pomoc sociálně nejslabším občanům Prahy naší povinností. Přicházíme s podporou, která pomůže napjatou finanční situaci řešit těm pražským domácnostem, které se bez pomoci neobejdou,“ říká Bohuslav Svoboda, primátor hl. m. Prahy.

Příspěvek na úsporu energií je financován z rozpočtu hlavního města Prahy a je součástí energetického balíčku pomoci Pražanům. Metropole na něj vyčlenila pro letošní rok celkem 86 850 000 korun.

„Díky Balíčku energetické pomoci snížíme až 30 tisícům pražským domácnostem dopad současné energetické krize. Město musí doplňovat roli státu a řešit intenzivně potřeby svých občanů – a to především z těch nejzranitelnějších skupin. Jsem ráda, že podoba příspěvku motivuje lidi k dlouhodobým úsporným opatřením stejně jako k žádosti o státní podporu – například o příspěvek na bydlení a přídavek na děti,“ uvedla k pomoci Alexandra Udženija, náměstkyně primátora zodpovědná za sociální péči, zdravotnictví a bytovou politiku.

O příspěvek na úsporu energií mohou žádat jednak vdovy a vdovci, kteří pobírají starobní a vdovský/vdovecký důchod v součtu do 17 tisíc korun. Oprávněnými žadateli jsou dále domácnosti, které pobírají či pobíraly v posledním roce přídavek na dítě a domácnosti, a které pobírají či pobíraly v posledním roce příspěvek na bydlení nižší než 4800 korun (medián v roce 2022 na území Prahy).

Obyvatelé Prahy, kteří spadají do těchto skupin, mají příležitost podávat své žádosti prostřednictvím webových stránek Sociálního nadačního fondu hl. m. Prahy: Podání – Sociální nadační fond HMP (podani.socialninadacnifond.cz).

„Abychom mohli doručit finanční příspěvek potřebným domácnostem co nejdříve, přijímáme a vyřizujeme všechny žádosti elektronicky. Je možné ji vyplnit i na mobilním telefonu. Víme, že řada žadatelů nemá připojení k internetu nebo nejsou na on-line prostředí zvyklí. V těchto případech se mohou s důvěrou obrátit na své blízké nebo pracovníky sociálního odboru své městské části, kontaktní místo pro bydlení či sociální pracovníky z neziskových organizací s prosbou o pomoc. Vyplnění žádosti zabere nanejvýše deset minut, když má žadatel vše potřebné. Pomoci mohou i pracovnice Sociálního nadačního fondu hlavního města Prahy na e-mailu či infolince,“ doplňuje Barbora Komberec Novosadová, ředitelka Sociálního nadačního fondu hl. m. Prahy.

Přípravu tohoto mimořádného příspěvku podpořili již v roce 2022 zastupitelé hl. m. Prahy napříč politickým spektrem. Konkrétní nastavení podoby příspěvku vytvořil Sociální nadační fond hl. m. Prahy na základě analýzy a ve spolupráci s organizací PAQ Research.

Žadatelé mohou pokládat dotazy, které se týkají příspěvku na úsporu energií, nebo požádat o pomoc při podání žádosti prostřednictvím e-mailu: .ue.aharp@eigrene.an.kevepsirp Případně je také možnost využít telefonní infolinku na čísle +420 603 382 335, která je v provozu v pondělí a ve středu od 9:00 do 11:00 hodin a ve čtvrtek od 14:00 do 16:00 hodin. Podrobné informace k Příspěvku na úsporu energií jsou k dispozici na: Příspěvek na úsporu energií (praha.eu). Sociální nadační fond hl. m. Prahy také pro každého žadatele připravil tipy, jak využít příspěvek k ušetření za energie v domácnosti.Hlavní město už v loňském roce také schválilo celou sérii opatření, která rychle a adresně pomáhají pražským domácnostem nejvíce ohroženým chudobou či ztrátou bydlení, aby ustály dopady inflace a růstu cen. Praha zároveň s tím spustila webové stránky pomocprazanum.praha.eu, kde jsou k dispozici veškeré potřebné informace, a to včetně podrobností k žádosti o Příspěvek na úsporu energií.  Webové stránky navštívilo od svého vzniku v září 2022 až doposud už téměř 60 tisíc návštěvníků. Kromě toho hlavní město rozeslalo koncem letošního ledna Pražanům do schránek i Zpravodaj k pomoci při řešení energetické krize a zvýšených výdajů.

Informoval Magistrát hl. m. Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz foto:arch)Je podle Vás dobře, že se Joe Biden vzdal kandidatury na příštího prezidenta USA?