Svátek má: Alois

Regiony

Velikost textu:

Skleník Fata Morgana i v lednu odkrývá své poklady

Skleník Fata Morgana i v lednu odkrývá své poklady

Skleník trojské botanické zahrady v zimě nabízí přehlídku tropických květů a plodů.

Felzuma černopruhá
11. ledna 2023 - 12:30

Milovníci tropické flóry si i v lednu přijdou v trojské botanické zahradě na své. Ve skleníku Fata Morgana návštěvníci zhlédnou barevnou přehlídku květů, ti pozornější si všimnou i drobných plodů tropických rostlin. Děti zase mohou hledat malé živočichy. V zeleni se ukrývají drobné felsumy a na konstrukci nad jezírkem lze zahlédnout chameleony. Brzy také rozkvete nejmenší leknín na světě, který je ve skleníku Fata Morgana novinkou. Netradiční zážitek si v lednu mohou užít ti, kteří přijdou na večerní komentované prohlídky, nazvané Džungle, která nespí.

Skleník Fata Morgana je jednou z nejoblíbenějších částí botanické zahrady a jeho tropické expozice lákají návštěvníky po celý rok. I v zimě je zelenou a kvetoucí oázou. „Ještě než skleník Fata Morgana zaplní pestré květy orchidejí během výstavy, kterou chystáme již na březen, rád bych pozval návštěvníky, aby objevili skryté poklady tropů. Některé rostliny pravidelně rozkvétají právě v lednu, a tak je nyní velmi vhodná doba na prohlídku. U jezírka nyní upoutají pozornost výrazné bílé květy tropické cibuloviny hymenokalis a v zadní části tropického skleníku se co nevidět ‚rozhoří‘ freycinetia, což je popínavý keř, jehož oranžové květy připomínají plamínky. Velkou radost také máme z nejmenšího leknínu, který jsme do skleníku přesadili na konci loňského roku. Ten se nám také již brzy odmění drobnými kvítky,“ zve návštěvníky Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Skryté poklady tropů
Podivuhodné květy různých barev se prolínají celým skleníkem Fata Morgana. Ve svahu první části skleníku, která prezentuje suché lesy a polopouště, zaujmou nyní červené květy hvězdníku (Hippeastrum blossfeldiae). Květy šlechtěné varianty této cibuloviny zdobí domácnosti během Vánoc. V tropické části skleníku na první pohled upoutají kvetoucí anturie, z nichž řada v současné době i plodí. Tyto plody mohou mít červenou, oranžovou, bílou či fialovou barvu. Celá přehlídka zajímavých áronovitých rostlin je nyní umístěna ve vitríně na terase. Poblíž jezírka vynikají růžovo-modrá květenství bromélie Aechmea gamosepala a na břehu jezírka rozkvétají velké něžné květy cibuloviny hymenokalis (Hymenocalis littoralis), na který upozorňují i průvodci při večerních prohlídkách. Tuto rostlinu totiž opylují noční motýli lišajové. Celým skleníkem provázejí návštěvníky růžová nebo oranžová květenství i plodenství medinil. Hned u cesty tropické části je pak možno obdivovat červené kvítky zajímavého planého ibišku (Hibiscus grandidierii), původem z Madagaskaru. O kousek dál pravidelně v lednu rozkvétá popínavá Freycinetia cumingiana, které se také přezdívá popínavý pandán. Její květy nelze přehlédnout, mají totiž sytě oranžovou barvu a kvetoucí keř působí, jako by z větví vyšlehávaly desítky plamínků. Kromě nejrůznějších květů a plodů mohou pozorní návštěvníci zahlédnout v tropické části skleníku i obyvatele zastupující živočišnou říši. V zeleni poblíž tropického jezírka se ukrývají drobné ještěrky felsumy, v konstrukci nad jezírkem občas vykoukne chameleon a během nočních prohlídek je možno narazit na malé žabky bezblanky. Velmi atraktivní je pak pro malé i velké návštěvníky vodní svět pod hladinou tropických jezírek.

Nejmenší a nejvzácnější leknín na světě
Na konci roku 2022 byla do speciální vitríny ve skleníku Fata Morgana umístěna jedna z největších rarit ve sbírkách botanické zahrady. Návštěvníci tu nyní mohou vidět leknín trpasličí (Nymphaea thermarum), který je nejmenší leknín na světě a současně patří i mezi nejvzácnější. V přírodě totiž již zcela vyhynul a lze jej nalézt pouze ve sbírkách několika botanických zahrad. Ta pražská je jednou z nich. Rostlinka je skutečně miniaturní – průměr jednoho trsu je do 15 centimetrů a jeden list měří obvykle jeden až dva centimetry. Oproti tomu list jedné z největších leknínovitých rostlin na světě, známé viktorie královské (Victoria amazonica), může ve volné přírodě dosáhnout až průměru tři metry. Leknín má drobné bílo-žluté květy. Rostliny umístěné do skleníku Fata Morgana vytvořily několik poupat. Drobné kvítky tak návštěvníci uvidí nejspíše již velmi brzy.

Noční džungle v Troji
Milovníci botanické zahrady si i v lednu mohou užít oblíbené večerní komentované procházky setmělými prostory skleníku Fata Morgana, nazvané Džungle, která nespí. Noční prohlídka expozice poskytuje zcela jiný zážitek než návštěva ve dne. Některé druhy rostlin rozkvétají právě za tmy a omamně voní, skleníkem se nese koncertování tropických žabek. Večerní komentované prohlídky se konají vždy v pátek a v sobotu v šesti skupinách postupně od 17 až do 20 hodin. Účast je třeba si předem rezervovat. Rezervační formulář a další informace najdete na www.botanicka.cz. Venkovní expozice trojské zahrady jsou až do konce února zpřístupněny bezplatně.

Pražskénovinky.cz informovala Darina Miklovičová, tisková mluvčí, Botanická zahrada hl. m.Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz,foto: Darina Miklovičová)