Svátek má: Andrea

Regiony

Velikost textu:

Rekonstrukce Otíkovy lávky bude dokončena v průběhu října

Rekonstrukce Otíkovy lávky bude dokončena v průběhu října

O šest až osm týdnů a maximálně o 9,5 milionu korun se protáhne a prodraží celková oprava takzvané Otíkovy lávky na Hájích.

Otíkova lávka
15. dubna 2023 - 12:30

Bylo zjištěno, že vnitřní konstrukce je v dramaticky špatném stavu. Městská část ovšem v rámci vyjednávání o vícepracích a vícenákladech dokázala ušetřit skoro osm set tisíc korun.

„Bohužel se při plánování projektu rekonstrukce lávky na přelomu tisíciletí naivně ušetřilo na sondách do pilířů, na kterých Otíkova lávka stojí. Při opravě se nyní zjistilo, že beton je opravdu degradovaný, protože se během výstavby nedodržoval správný technologický postup. Na mnoha místech je místo betonu jen písek. Kvůli celkovému zatěsnění konstrukce nemohla vnikající voda přirozeně opustit konstrukci pilířů, a tak došlo k hloubkové erozi betonu a silné korozi ocelových výztuží uvnitř jednotlivých pilířů. Dokonce na některých místech si můžete lehce odloupnout i kus kamene,“ vysvětlil radní pro dopravu městské části Praha 11 Libor Vrkoč. Kdyby se před čtyřmi roky, kdy se připravoval projekt na celkovou opravu této lávky, provedly sondy do betonu, byl by už tehdy znám velmi špatný stav svislých konstrukcí a městská část by si tak připravila větší finanční krytí této akce.  Nutnost hlubší opravy způsobí protažení rekonstrukce o šest až osm týdnů. Přes veškeré komplikace při renovaci bude oprava známé Otíkovy lávky dokončena v průběhu října. „O finanční výpomoc s dodatečnými náklady požádáme magistrát hlavního města. Nejde o peníze, které bychom ztratili nebo neúčelně utratili. Je to jen důsledek důvěřivosti při plánování stavby. Na vícenákladech se nám ovšem povedlo ušetřit téměř osm set tisíc korun,“ uvedl Libor Vrkoč.

Otíkova lávka je v takzvaném šestém havarijním stupni. Sedmý stupeň už by znamenal demolici. K posunutí o jeden stupeň výše by podle Libora Vrkoče došlo během následujících dvou až tří let. To by ovšem zastavilo dopravu na frekventované Opatovské ulici. Pro danou lokalitu by nastal absolutní dopravní kolaps.

Pražskénovinky.cz informovala Michaela Rulíšková, tisková mluvčí, Praha 11.

(jv,prazskenovinky.cz,foto:arch.)
Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
74%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
13%