Svátek má: Květa

Regiony

Velikost textu:

Projekt obědů zdarma na šestce pokračuje do června

Projekt obědů zdarma na šestce pokračuje do června

Praha 6 se již v závěru loňského roku rozhodla pomoci rodinám v tíživé ekonomické a nabídla, že dětem a žákům, jejichž rodiče o to požádají, zaplatí školní stravování.

Ilustrační foto
4. března 2023 - 12:30

Protože zájem rodičů zvolna narůstá a projekt má pozitivní odezvu, radnice ho prodlužuje do konce června.

Pomoci rodičům, aby nemuseli děti odhlašovat z kroužků, sportovních aktivit nebo dokonce školního stravování v době dramatického růstu životních nákladů – to je důvod, proč se radní rozhodli v proplácení obědů a i svačin ve školkách pokračovat.

„Na období březen až červen je v rozpočtu připravená částka zhruba 4,5 milionu korun. Předpokládáme, že obědy zdarma budou dostávat všechny děti jako doposud a mohou přibýt i nové, pokud se finanční situace v některých rodinách zhorší,“ říká starosta Jakub Stárek.

Předností šestkového podpůrného programu je jednoduchost. Rodičům dětí chodících do základních nebo mateřských škol zřizovaných městskou částí stačí čestně prohlásit, že se jejich finanční situace kvůli současné ekonomické situace zhoršila. „To odbourává spoustu překážek, které brání čerpání u jiných forem podpory,“ doplňuje místostarostka pro školství Mariana Čapková.

Žádost o úhradu stravování je potřeba škole nebo školce doručit do konce března. Formulář je k dispozici na webu Prahy 6 nebo v jednotlivých zařízeních, kde se dítě stravuje.

Praha 6 odmítla záměr podnikatele v Šáreckém údolí

Zájem postupně rostl. Během prvních dvou měsíců, tedy v listopadu a prosinci loňského roku, mělo obědy zdarma 860 dětí, tedy 6,86 % všech dětí navštěvujících školy a školky zřizované městskou částí. Radnici to stálo 1,16 milionu korun. Když městská část prodloužila projekt o další dva měsíce, zájem mírně vzrostl – rodiče požádali o obědy zdarma pro 1079 dětí, což v přepočtu činí 8,6 % všech žáků a výdaj 1,597 milionu korun. „Na základě těchto čísel jsme se rozhodli, v projektu pokračovat do konce letošního školního roku,“ dodává Mariana Čapková.

Informoval Úřad městské části Praha 6.

(jv,prazskenovinky.cz foto:arch)