Svátek má: Andrea

Regiony

Velikost textu:

Primátor Bohuslav Svoboda rozvíjí zahraniční vztahy hlavního města

Primátor Bohuslav Svoboda rozvíjí zahraniční vztahy hlavního města

Primátor Bohuslav Svoboda v uplynulém týdnu absolvoval dvě důležité schůzky týkající se zahraničních vztahů hlavního města.

Primátor Bohuslav Svoboda
2. dubna 2023 - 12:30

Ve středu se setkal s prvním náměstkem kyjevského starosty a ve čtvrtek v Praze přivítal delegaci z partnerského japonského města Kjóto.

Středeční schůzka s prvním náměstkem kyjevského starosty Mykolou Povoroznykem se týkala především probíhajícího konfliktu na Ukrajině a situace uprchlíků, kterých jen v Praze zůstává přes 120 tisíc.

Mykola Povoroznyk poděkoval primátorovi Bohuslavu Svobodovi za pomoc, kterou Praha poskytla uprchlíkům i jeho válkou zmítané zemi. Během zhruba hodinového rozhovoru také popsal, jak v uplynulém roce probíhaly ruské útoky na Kyjev a okolí, jaký dopad měly na obyvatele ukrajinské metropole i tamní infrastrukturu.

„Pana prvního náměstka jsem ujistil, že naše podpora trvá. Nabídl jsem mu také jako dar medicínský materiál ze zásob města za více než 15 milionů korun,“ uvedl ke schůzce primátor Svoboda.

Praha se nyní soustředí především na začleňování ukrajinských uprchlíků do společnosti a poskytování asistence ve zdravotní, sociální a kulturní oblasti. K tomuto účelu slouží především Centrum následné podpory uprchlíkům z Ukrajiny (CNPUU), které zůstává pod správou metropole, přesune se však na novou adresu na Arbesovo náměstí. Naopak Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU), které se zaměřuje na pomoc s úkony bezprostředně po příchodu uprchlíků, přechází od 1. dubna pod Ministerstvo vnitra ČR.

Ve čtvrtek přivítal pražský primátor ve své rezidenci čtyřčlennou delegaci z japonského Kjóta, které je od roku 1996 partnerským městem české metropole. Delegaci tvořili paní Sayoko Matsumoto (ředitelka projektu Do You Kyoto), paní Yatsuka Katoaka (manažerka programu IURC), paní Nozomi Shimazu (koordinátorka mezinárodní spolupráce města Kjóto) a pan Takeshi Terunama (ředitel Odboru mezinárodní spolupráce města Kjóto).

„Kjóto a Praha jsou sice od sebe tisíce kilometrů daleko, ale svým způsobem k sobě mají velmi blízko. Jsme již téměř 27 let partnerskými městy, obě města mají dlouhou a bohatou historii, navíc Kjóto bylo přes tisíc let také metropolí,“ uvedl pražský primátor Bohuslav Svoboda. „Spojuje nás i současnost. Ať už jde o výměnu zkušeností a předávání know-how v oblastech, jako jsou cirkulární ekonomika, energetické úspory nebo vodní hospodářství, anebo výměnné pobyty a workshopy,“ dodal.

Obě schůzky se uskutečnily v rámci rozvíjení oboustranně prospěšných vztahů se zástupci měst celého světa. V této oblasti chce primátor Bohuslav Svoboda navázat na aktivní zahraničně-politickou agendu uplynulého vedení radnice.

Hlavní město ve vztahu k Japonsku navázalo na nedávnou zahraniční cestu radního Daniela Mazura a předsedů výborů pro IT a Smart City Davida Procházky a pro zahraniční vztahy a EU fondy, Jaromíra Beránka.„Je nám ctí, že Praha má nyní natolik aktivované vztahy s kolegy z Japonských měst, že jsme mohli recipročně přivítat kolegy z Kjóta v Praze v návaznosti na uskutečněnou magistrátní delegaci v jejich městě v rámci programu IURC (International Urban and Regional Cooperation programme). Naši hosté se mimo jiné zajímali o pražský klimatický plán do roku 2030, který jim odprezentovali náměstkyně Jana Komrsková společně s panem ředitelem odboru ochrany prostředí Štěpánem Kyjovským,“ uvedl Daniel Mazur, radní pro Smart City, ICT, vědu a výzkum.

Informoval Magistrát hl. m. Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz foto:mhmp)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
74%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
13%