Svátek má: René

Regiony

Velikost textu:

Praha pomohla uprchlíkům přesunout se do Velké Británie

Praha pomohla uprchlíkům přesunout se do Velké Británie

Agentura „Britské domovy pro ukrajinské uprchlíky“, která ukončila svůj pilotní provoz, pomohla celkem 260 Ukrajincům, převážně matkám s dětmi, získat tříleté uprchlické vízum ve Velké Británii.

Ilustrační foto
17. února 2023 - 12:30

Ve svém sídle na Magistrátu hl. m. Prahy působila přibližně devět měsíců. V případě nutnosti zesílení pomoci s vyřizováním víz je připravena svou činnost opět zahájit.

Agentura „Britské domovy pro ukrajinské uprchlíky“ zahájila činnost v prostorách Magistrátu hl. m. Prahy ve Škodově paláci koncem dubna 2022. Jejím cílem bylo odlehčit Praze a pomoci ukrajinským válečným uprchlíkům, převážně matkám s dětmi, získat útočiště ve Velké Británii.

„Jsem ráda, že Praha mohla pomoci ukrajinským uprchlíkům najít hostitelské rodiny a zvládnout administrativu spojenou s vyřizováním žádostí o britská víza. Děkuji kolegyním z projektu Britské domovy i všem pracovníkům pražského magistrátu a Centra sociálních služeb Praha, kteří pomohli s přípravou i provozem této agentury,“ popisuje dosluhující radní hl. m. Prahy pro oblast sociální politiky Milena Johnová, díky jejíž podpoře agentura vznikla.

Podmínkou pro získání tříletého britského víza v programu „Homes for Ukraine“ je nalezení soukromého hostitele, který se zaváže uprchlíky bezplatně ubytovat po dobu minimálně šesti měsíců. „Kromě toho, že jim garantuje aspoň zpočátku ubytování zdarma a sociální zabezpečení na tři roky, je Velká Británie pro ukrajinské uprchlíky atraktivní také kvůli možnostem pro jejich děti. Ty často umí alespoň trochu anglicky a mohou proto bez většího přerušení pokračovat ve vzdělávání,“ říká Neela Winkelmannová, vedoucí projektu „Britské domovy pro ukrajinské uprchlíky“.

Činnost agentury spočívala v poskytování poradenství, dohledávání konkrétních hostitelů pro uprchlíky, zprostředkovávání vzájemného setkání a komunikace on-line, dále pak ve vyplňování žádostí o vízum a pomoci uprchlíkům při plánování jejich cesty do Velké Británie. Za devět měsíců své činnosti (do konce ledna 2023) se u agentury zaregistrovalo 659 uprchlíků. Celkem 260 Ukrajincům, což představuje asi 40 % žadatelů, dopomohla k získání britského víza. Agentura spolupracovala s dobrovolníky ve Velké Británii a s britským velvyslanectvím v Praze.„Když jsme projekt loni na jaře rozjížděli, uvažovali jsme o časovém horizontu šesti měsíců, nakonec byla agentura v provozu tři čtvrtě roku. Pokud se s ohledem na ruskou agresi na Ukrajině opět zvýší potřeba pomoci se zprostředkováním víz, můžeme činnost agentury opět oživit,“ uzavírá Neela Winkelmannová.

Informoval Magistrát hlavního města Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz foto:mhmp) Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
21%
Ne
transparent.gif transparent.gif
8%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
71%