Svátek má: Alois

Regiony

Velikost textu:

Praha darovala Policii ČR speciální zdravotnické batohy

Praha darovala Policii ČR speciální zdravotnické batohy

Praha darovala Policii ČR speciální zdravotnické batohy s vybavením za bezmála 300 tisíc korun.

Slavnostní předávání daru Policii ČR
21. dubna 2024 - 12:30

Představitelé hlavního města oficiálně předali dar zástupcům Policie ČR. Jedná se o batohy se speciálními zdravotnickými prostředky, které policisté mohou využít například k zástavě masivního krvácení, zprůchodnění dýchacích cest, či k poskytnutí první pomoci při popálení nebo podchlazení. Dar pražským policistům schválili na pondělním jednání radní hl. m. Prahy.

„Dar předáváme po konzultaci s ředitelem Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy a v kontextu s tragickou prosincovou událostí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která si vyžádala 14 obětí a 25 zraněných. V budově jako první zasahovaly speciální pořádkové jednotky policie, které všem poskytly první pomoc a základní ošetření. Poté všechny, kteří to potřebovali, dál předávaly k další péči záchranářům. Málokdo si uvědomuje, že v takových výjimečných případech není z bezpečnostních důvodů umožněn vstup do objektu nikomu dalšímu, a to ani posádkám záchranářů, dokud nedojde k eliminaci všech rizik. A tak policisté jsou právě v takových případech těmi, kteří se jako první postarají o zraněné,“ říká na úvod Alexandra Udženija, náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví.

Zmiňovaná tragická událost si vyžádala plné nasazení všech složek integrovaného záchranného systému, včetně aktivace vybraných plánů nutných k zvládnutí této krizové situace (např. Traumatologický plán Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy, aktivace DVI týmu a dalších).

Policisté při tomto zásahu spotřebovali ze své výbavy zejména zdravotnický materiál a ochranné pomůcky. Hlavní město chce nyní vybavení Policie ČR doplnit a také rozšířit o další specifický zdravotnický materiál, který může být v budoucnu při případném obdobném zásahu s vysokým počtem raněných a zasažených osob velmi potřebný.

„S kolegy z Policie České republiky i Hasičského záchranného sboru již od dob vzniku podobných situací v Evropě pravidelně nacvičujeme postupy pro mimořádné události, kdy v pro nás nebezpečné zóně provádějí prvotní třídění pacientů a základní životzachraňující úkony, jako je zástava masivního krvácení či zprůchodnění dýchacích cest. Následně předávají již pacienty do naší péče v bezpečné zóně. Tento postup jsme uplatnili například v souvislosti se střelbou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a podařilo se nám společnými silami zachránit 25 pacientů, z nichž bylo deset zraněno velmi vážně,“ uvádí Petr Kolouch, ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy.

„Díky spolupráci se záchrannou službou jsou naši policisté patřičně proškoleni, aby si dokázali poradit při poskytování pomoci pacientům nejen při takovýchto mimořádných událostech, ale například také jako tzv. first respondeři u náhlých zástav oběhu. Naše hlídky v terénu bývají na místě po vyslání operačním důstojníkem často jako první a provádějí resuscitaci pacientů do příjezdu záchranné služby,“ vysvětluje ředitel Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy Petr Matějček.

Policii ČR bylo dnes slavnostně předáno sedm speciálních batohů se zdravotnickým vybavením. „Všichni si samozřejmě nejvíc přejeme, aby nenastávaly situace, při kterých policisté musí použít speciální zdravotnické prostředky. Každopádně chceme mít jistotu, že pokud by to bylo potřeba, zasahující složky budou mít to nejlepší vybavení, aby mohly zachraňovat životy. Je to to nejmenší, co vedle úcty a poděkování pro policisty můžeme udělat,“ doplňuje náměstkyně primátora Udženija.„Tragická prosincová událost na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy byla zkouškou ohněm pro všechny složky integrovaného záchranného systému. Zaslouží si ocenění, a to zdaleka nejen materiální,“ uzavírá primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Informoval Magistrát hl. m. Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz foto:mhmp)