Svátek má: Andrea

Regiony

Velikost textu:

Praha 3 zrekonstruovala Žižkovo náměstí

Praha 3 zrekonstruovala Žižkovo náměstí

Horní část Žižkova náměstí se dočkala nové podoby. Nově má náměstí inteligentní veřejné osvětlení, veřejnou toaletu a také venkovní galerii, která poslouží výstavám místní uměleckoprůmyslové školy.

Žižkovo náměstí
5. dubna 2023 - 12:30

Městská část zde plánuje umístit i food truck s kávou a dalším občerstvením. Zrekonstruované náměstí v úterý slavnostně otevřel starosta Prahy 3 Michal Vronský.

„Dokončená rekonstrukce odpovídá naší ambici, aby se z Žižkova náměstí opět stalo místo vhodné pro odpočinek a vzájemné setkávání. Věřím, že kultivace zdejšího prostředí přispěje k posílení sousedských vazeb – ať už propojením s místní uměleckoprůmyslovou školou, nebo budoucím využitím náměstí pro venkovní kavárnu,“ říká starosta Prahy 3 Michal Vronský a dodává: „Čekáme, až nám pražský magistrát plochu schválí jako tržní místo. Následně ji nabídneme k provozování občerstvení. Rádi bychom zde měli food truck se stolečky a židlemi, kde si lidé budou moci v klidu posedět a vychutnat si kávu.“

Zásadní proměnou v horní části Žižkova náměstí prošel povrch: původní zámkovou dlažbu, kde se již vyskytovala řada výmolů, nahradila mlatová plocha, jež účinně vsakuje dešťovou vodu. „Na místo jsme instalovali veřejné osvětlení, které zde dříve chybělo. Díky tomu se lidé mohou na náměstí cítit bezpečněji. Osvětlení bude možné v nočních hodinách ztlumit, aby nepůsobilo rušivě a dosáhli jsme úspor energie,“ přibližuje Jan Bartko, radní Prahy 3 pro životní prostředí.

V rámci krajinářských úprav byly na náměstí vysazeny nové stromy, keře a záhony trvalek. Zastaralé lavičky byly nahrazeny novými a přímo na náměstí vznikla rovněž nová veřejná toaleta.

Na základě participace s občany vyrostlo ve zrekonstruované části náměstí také pět panelů. Na jednom z nich se veřejnost může seznámit s historií místa, další budou sloužit jako výstavní plochy uměleckoprůmyslové školy, jež na náměstí sídlí.

„Jsme rádi, že ve spolupráci s Prahou 3 můžeme veřejně prezentovat umělecké obory, které vyučujeme, stejně jako práce našich studentů. Je to cesta, jak užité umění více přiblížit širšímu publiku. Budu rád, když se naše výstavy stanou jedním z důvodů, aby se lidé na Žižkově náměstí zastavili a strávili zde příjemné chvíle,“ říká Pavel Kovářík, ředitel Vyšší odborné školy uměleckoprůmyslové a střední uměleckoprůmyslové školy.

Venkovní galerie na Žižkově náměstí nyní připomíná více než stoletou historii školy a představuje ukázky děl např. z řezbářství či propagační grafiky.Rekonstrukce horní části Žižkova náměstí měla být původně dokončena v říjnu minulého roku. Vzhledem k rozsáhlému kořenovému systému místních stromů však městská část musela přistoupit k projektovým úpravám. Díky tomu bylo možné stromy na náměstí zachovat. Další zpoždění pak způsobily delší lhůty v dodávkách materiálů. Do obnovy náměstí městská část investovala téměř 15,8 milionu korun (včetně DPH).

Prazskenovinky.cz informoval Jiří Hannich, tiskový mluvčí Městské části Praha 3.

(jv,prazskenovinky.cz foto:mč praha 3)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
74%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
12%