Svátek má: Čeněk

Regiony

Velikost textu:

Nově zvolení radní podpořili výstavbu sociálních bytů

Nově zvolení radní podpořili výstavbu sociálních bytů

Na Bulovce vznikne dvanáct městských bytů místo nepoužívané ubytovny nemocničních sester.

Ilustrační foto
14. března 2023 - 12:30

Nově zvolení radní na svém jednání podpořili výstavbu sociálních bytů. Praha nyní vypíše zakázku na rekonstrukci prostor nevyužívané bývalé ubytovny pro sestry v pražské Bulovce. Vznikne dvanáct nových bytů, které se stanou domovem pro široké spektrum budoucích nájemníků od jednotlivců po větší rodiny.

Hlavní město dlouhodobě využívá celou paletu nástrojů pro podporu sociálního začleňování a boje proti chudobě. „Jedním z klíčových témat Prahy je i zvyšování nabídky bytů pro osoby se zdravotním postižením nebo rodiny v nepříznivé sociální situaci či jinak sociálně znevýhodněné občany. Přeměna nevyužívané budovy je tak zcela v souladu se sociální politikou města a zvýší dostupnost konkrétního druhu bydlení v lokalitě,“ popisuje radní pro majetek Adam Zábranský.

Rekonstrukce bytů ve vyšších patrech budovy na adrese Bulovka 501/3 spočívá převážně ve vnitřních úpravách a vybavení bytů a zvýšení počtu bytů s menší podlahovou plochou. Nově také budou rozvedeny i kanalizační a vodovodní sítě. V spodních podlažích se do budoucna počítá s využitím pro sociální služby.

„Každá rekonstrukce nevyužitých bytů, které mohou v novém kabátě sloužit potřebným nebo rozšířit dostupné bydlení, je vítána a já jsem ráda, že od začátku plníme sliby, které jsme Pražanům dali,“ říká Alexandra Udženija, náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví.

Předpokládané náklady na rekonstrukci bytů, jejichž celková výměra je od 21 do téměř 50 metrů čtverečních, byly vyčísleny na 22,6 milionu korun. Výstavba je z téměř 80 % financována prostřednictvím Operačního programu Praha – pól růstu ČR, zbytek nákladů uhradí hlavní město Praha.

„Mám radost, že aktivity hlavního města stavět městské byty skrze Pražskou developerskou společnost doplňujeme také opravami nejrůznějších ubytovacích kapacit, které dříve sloužily pomáhajícím profesím, v tomto konkrétním případě sestřičkám z nemocnice na Bulovce. Praha v minulém volebním období podobné objekty také kupovala. V roce 2021 jsme koupili například pět objektů Dopravního podniku, kde po rekonstrukci také vzniknou byty,“ připomíná Adam Zábranský další zásadní akvizici z minulého volebního období.Operační program Praha – pól růstu ČR (OP PPR) působí na území Prahy už od roku 2014 a pro programové období 2014-2020 získala Praha z Evropských strukturálních fondů (ESIF) více než 200 milionů EUR. Od spuštění programu bylo podpořeno více než 1 500 projektů, které Pražanům zlepšují životní prostor a kvalitu života, ale také například podporují vědu, podnikání či vzdělávání v Praze. Více na webu penizeproprahu.cz.

Informoval Magistrát hl. m. Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz foto:arch)Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?