Svátek má: Markéta

Regiony

Velikost textu:

Mariánské náměstí oživí až do poloviny dubna velikonoční trhy

Mariánské náměstí oživí až do poloviny dubna velikonoční trhy

Sváteční velikonoční atmosféru nabízí od pátku 31. března do neděle 16. dubna 2023 Mariánské náměstí v centru metropole.

primátorPrimátor Bohuslav Svoboda a Velikonoce na Mariánském náměstí
1. dubna 2023 - 12:30

Po loňské premiéře se náměstí opět stane místem, kam si Pražané i návštěvníci metropole budou moci zajít pro tradiční velikonoční pomlázky i občerstvení do stánků neziskových organizací a chráněných dílen. Od pátku do neděle je také v plánu doprovodný program, který zajišťuje hlavní město.

Praha již podruhé připravila pro veřejnost akci Velikonoce na Mariánském. Návštěvníci se mohou těšit na velikonočních trzích na Mariánském náměstí v Praze 1 na typický velikonoční sortiment i bohatý doprovodný program.

„Jsem rád, že velikonoční trhy se letos opět konají i na Mariánském náměstí. Je to krásný prostor obklopený honosnými budovami, kde na člověka dýchne historie. A právě o tradicích jsou i Velikonoce, což se odrazí i v náplni trhů – ať už jde o výzdobu, program či občerstvení – byť chybět nebudou ani současné motivy. Přítomnost stánků neziskových organizací a chráněných dílen navíc dává trhům i další, charitativní rozměr. Navíc, kdo bude chtít, může si prohlédnout i přilehlé budovy včetně Nové radnice, která je sídlem pražského magistrátu,“ říká primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.  

V nabídce prodejních stánků jsou originální výrobky s příběhem z příspěvkových a neziskových organizací či chráněných dílen. Koupit si zde budou moci lidé keramiku, proutěné košíky, ošatky, podnosy a mnoho dalšího sortimentu s velikonočními motivy.

„Je velice důležité, že se na velikonočních trzích mohou prezentovat chráněné dílny a neziskové organizace. Koupí jakéhokoli výrobku tedy lidé podpoří dobrou věc, což je zvláště v dnešní době podstatné. Na podiu se navíc představí různé mateřské nebo umělecké školy, jejichž děti a žáci si mohou vyzkoušet vystoupit před návštěvníky trhů, což jim dá mnoho zajímavých zkušeností do života,“ doplňuje radní hl. m. Prahy pro oblast školství, sportu a volného času Antonín Klecanda.

Vybírat si je možné na trzích také ze široké nabídky občerstvení. Stánky budou otevřeny denně od pátku 31. března do neděle 16. dubna vždy od 11:00 do 18:00 hodin. Detaily jsou uvedeny na stránkách velikonoce.praha.eu. Prostor náměstí ozdobil strom s velikonočními motivy a tradiční májka. Nechybí ani další symboly Velikonoc, například dvě proutěná vejce, která slouží jako fotobudky.

Sváteční atmosféru dotvoří doprovodný program, v jehož rámci vystoupí mimo jiné děti z pražských základních uměleckých škol a domů dětí a mládeže (dále DDM). V pátek 31. března se návštěvníci mohou těšit od 18:00 hodin na různá vystoupení, například od 16:00 hodin je v plánu vystoupení hudebních a tanečních kroužků z DDM Modřany a páteční program zakončí od 17:30 hodin pěvecké vystoupení Josefa Vágnera.

V sobotu a neděli je program plánován vždy od 14:00 do 18:00 hodin. První víkendový den vystoupí se svým představením od 15:00 hodin mažoretky souboru Exploze z DDM Spirála a od 15:30 hodin bude na řadě hudební a pěvecké vystoupení dětí z DDM Praha 5.

V neděli vystoupí od 15:30 hodin dětský pěvecký sbor Palianycia, který je složený z ukrajinských dětí. Závěr víkendu pak bude patřit od 17:30 hodin Bratrům v tričku, kteří mají připraveno žonglérské vystoupení.

Další program pro veřejnost bude ve středu 5. dubna od 17:00 hodin, kdy je plánován koncert Pražské mobilní zvonohry, kterou povede carillonér Radek Rejšek (carillon je pražská mobilní zvonohra, která čítá 57 různých zvonů). Program organizuje hlavní město Praha.Velikonoční trhy připomenou také pravoslavné Velikonoce, které začínají 16. dubna. Doprovodný program, který představí pravoslavné velikonoční zvyky a nabídne i kulturní program, se uskuteční v sobotu 15. dubna od 11:00 do 18:00 hodin.

Informoval Magistrát hl. m. Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz foto:mhmp)Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?