Svátek má: Aneta

Regiony

Velikost textu:

Je jich ve sboru osmdesát a jsou slyšet nejen o adventu

Je jich ve sboru osmdesát a jsou slyšet nejen o adventu

Sídlí v Praze Kolovratech. Řeč je o dětském pěveckém sboru Coro Piccolo, jehož osmdesátičlenný sbor ve věkovém průměru 12ti let se jen tak na nějakou fotografii nevejde.

Dětský pěvecký sbor Coro Piccolo.
5. prosince 2021 - 12:00

Spisovatel Arnošt Lustig kdysi řekl, že když zpívají děti, je to jako kdyby zpívali andělé. Dětské hlásky pronikají do duše, tedy alespoň u těch lidí, kteří nějakou duši mají. A že slova zmíněného spisovatele světového jména nezní ani dnes nijak mimo, si lze ověřit například  9.prosince v pražském divadle Bez Zábradlí.

,,Kvůli covidu se ovšem hlavní činnost sboru přesunula do nahrávacích studií a děti za poslední rok natočily několik cédéček  s nejrůznějšími hudebníky. V nejbližších dnech nás opět čeká nahrávání CD a natáčení pro televizi. Závěr roku zakončíme galakoncerty s Orchestrem Karla Vlacha a dirigentem Liborem Kaprasem," říká umělecká vedoucí sboru Jana Galíková.

Podle Galíkové počátky sboru sahají do roku 1998, kdy nacvičila vánoční pásmo s klavírními žáky své kamarádky Sandry Bergamnnové. Děti i rodiče byli nadšení a tak padlo rozhodnutí pokračovat i po vánocích. Tou dobou zpívalo ve sboru osm dětí. ,,Na první zkoušku přišlo téměř třicet místních dětí a po půl roce fungování sboru, který dostal název Coro Piccolo, jsem měli s dětmi za sebou několik koncertů, například i s Marií Rottrovou, která žije v Kolovratech a děti pozvala na své vánoční turné," doplnila Jana Galíková.

Jenomže teď je ,,doba covidová" a je riziko, že nákaza sbor umenší. Je i potom vystoupení schopný? Jak umělecká vedoucí poznamenala, tento problém se musí řešit v předstihu a proto děti zkouší a vystupují v neměnných skupinách tak, aby případná karanténa nezastavila celý sbor.

V posledních dnech se zcela přesunuly do online režimu a společně se děti setkávají pouze na vystoupeních, ve studiu nebo v divadle. V době největšího rizika i sborové party natáčí děti po jednom, což je pro ně obrovská zkušenost. Ze sborových zpěváků se v podstatě přes noc stali malí sólisté.Někdo může namítnout, že dětské sbory s nejistou budoucností slouží jen jako momentální emocionální útočiště pro děti a jejich rodiče. Zejména v ,,době covidové". Nebo je to jinak? ,,Základna dětí v pěveckých sborech obecně slábne. Je naprosto zásadní děti motivovat. Pokud bychom se scházeli několikrát týdně a zazpívali párkrát do roka na koncertech pro rodiče, zájem logicky opadne," přiznává Jana Galíková.

Jenomže zmíněnému dětskému sboru se podařilo prorazit a navázat spolupráci s nejrůznějšími nahrávacími studii, interprety a kapelami. Děti se někdy vidí i denně a tak i mezi rodiči vznikají přátelství a sbor je pro ně jakousi druhou rodinou. ,,Sborem prošly desítky dětí a velká část se umělecké činnosti věnuje i v dospělosti, studují konzervatoř a připravují se dál na dráhu profesionálních zpěváků nebo herců," uzavřela Jana Galíková. Sborová tradice tak pokračuje dál.

 (pšt, prazskenovinky.cz, zdroj: DS Coro Piccolo)