Svátek má: Jaromír

Regiony

Velikost textu:

Historické centrum Prahy bude kultivovanější díky předzahrádkám

Historické centrum Prahy bude kultivovanější díky předzahrádkám

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila uzavření celkem 109 nájemních smluv na umístění restauračních předzahrádek podle nových pravidel schválených pro památkově chráněná území metropole v roce 2022.

Magistrát hl. m. Prahy
8. března 2023 - 12:30

Nájemní smlouvy budou platit na dobu určitou v délce trvání 3 roky s automatickým prodloužením platnosti na dobu neurčitou. Cílem tohoto kroku je pokračovat v odstraňování vizuálního smogu a v celkové kultivaci historického centra.

Praha svým nynějším rozhodnutím navazuje na usnesení Rady hl. m. Prahy z loňského roku, kdy byl schválen nový vzor nájemní smlouvy týkající se umístění restauračních zahrádek a dalších objektů ve veřejném prostoru, tak aby byly v souladu s Pravidly provedení restauračních zahrádek v památkově chráněných územích hl. m. Prahy.

„Těší mě, že i v tomto volebním období můžeme pokračovat v zaběhnutém trendu odstraňování vizuálního smogu a tolik potřebné kultivaci historického centra města, což nepochybně patří k utváření města budoucnosti. Změna od původních nešetrných přístupů byla nastartovaná především díky vzniku Manuálu pro kultivovanou Prahu, který se restauračním zahrádkám podrobně věnuje. Ten vešel v platnost už na začátku dubna minulého roku. Nastavená cena nájemného je nyní výhodná nejen pro město. Po splnění předem daných podmínek se vyplatí i samotným nájemcům,“ říká Adam Zábranský, radní pro majetek, transparentnost a legislativu.

„Chceme navázat na to, co bylo započato za předešlého vedení Prahy, které schválilo Manuál pro kultivovanou Prahu. Bylo by jen dobře, kdyby byly regulované a odstraňované ty předzahrádky, které jsou naddimenzované, nebo nějakým způsobem hyzdí historické centrum Prahy, potažmo narušují průchodnost ulicemi a prostranstvími. Pokud chceme kultivovat ve městě turisty, musíme kultivovat i okolí, v němž se pohybují. Praha si tuto regulaci předzahrádek a úbytek vizuálního smogu nepochybně zaslouží,“ uvádí náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast kultury, cestovního ruchu a památkové péče Jiří Pospíšil.

Nový Manuál pro kultivovanou Prahu například stanovuje, že restaurační předzahrádky v památkově chráněných územích metropole nesmí mít masivní pevné podesty nebo okolní zábrany vyšší než 140 centimetrů, které však mají povinnost být průhledné. Slunečníky také nesmí být vícebarevné a s výrazným logem, barevné ladění by pak mělo být v tlumených přírodních odstínech nebo pastelových barvách.

Magistrát hl. m. Prahy nyní zpracoval návrhy nových nájemních smluv na pronájem částí pozemků za účelem umístění a provozování restauračních předzahrádek, které jsou v souladu s těmito pravidly. Celkem 109 nájemních smluv mezi hl. m. Prahou a provozovateli předzahrádek bude uzavřeno na dobu určitou 3 roky s automatickým prodloužením platnosti na dobu neurčitou.Nájemné je současně stanoveno minimálně ve výši místního poplatku mimo zábory pro kulturní, sportovní a charitativní akce, s výjimkou lokality Staroměstské náměstí, kde platí nájemné ve výši minimálně 50 Kč za metr čtvereční denně, a oblasti zahrnující Václavské náměstí a ulice Na Příkopě, Celetná, 28. října a Na Můstku, kde je cena nájemného minimálně 35 Kč za metr čtvereční denně.

Zároveň však platí, že nájemné bude sníženo o 50 % pro provoz v zimním období, tedy od listopadu do března kalendářního roku, a stejně tak bude cena nájemného snížena o 5 Kč za metr čtvereční denně, pokud bude veřejnosti celoročně umožněno využít bezplatně WC a podnik bude viditelně označen samolepkou. Naopak se nájemné zvýší o 20 % pro provoz zahrádky po 22:00 hodin a o 10 %, pokud se vybavení zahrádky nesklízí z pozemku po ukončení provozu.

Informoval Magistrát hl. m. Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz foto:mhmp)Kdybyste měli na výběr, na post premiéra ČR byste zvolilli: