Svátek má: Blanka

Regiony

Velikost textu:

Dům v ulici Na Bělidle se znovu otevřel seniorům

Dům v ulici Na Bělidle se znovu otevřel seniorům

Kulturní a vzdělávací centrum bude provozovat organizace Elpida.

Dům Na Bělidle znovu ožil
20. září 2021 - 12:30

Dům Na Bělidle 34 v Praze 5 měl sloužit seniorům už od roku 2015, služby bývalého nájemce v něm ale využívalo minimum lidí a po ukončení dotací z pražského magistrátu nájemce přestal platit nájemné. Radní Milena Johnová a Jan Chabr proto smlouvu vypověděli a díky soutěži nyní dům znovu ožil. Seniorské centrum s kulturními a vzdělávacími aktivitami v něm otevřela známá organizace Elpida, jejíž kurzy navštívilo přes 60 tisíc seniorů.

„Je to nové místo pro setkávání aktivních seniorů a seniorek a dalších sousedů. Kdokoliv může přijít posedět v kavárně s dostupnými cenami, navštívit přednášku nebo kurz od jazyků po cvičení. Mám radost, že se dům podařilo vrátit seniorům. Za minulého nájemce bylo aktivit i návštěvníků minimum, přitom je to krásný dům s historií - v 19. století tu sídlila první smíchovská obecná škola. Srdečně všechny zvu na návštěvu,“ uvedla radní hl. m. Prahy pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová.

„Pro Elpidu je možnost nabídnout své aktivity a program seniorům z celé Prahy v budově, kde kdysi byla stará škola, obrovskou příležitostí a naplněním naší vize. Těšíme se, že k našim 2 500 klientům přibudou noví. Plány máme velké: chceme zde vybudovat komunitní zahradu, kde se budou senioři setkávat mezi sebou, ale i se sousedy či mladými rodinami. Plánujeme vybudovat také komunitní kuchyni a především vrátit této historické budově její původní lesk. Jsme rádi, že v tom máme podporu hlavního města, bez nějž by to nebylo možné,“ řekl Jiří Hrabě, ředitel Elpidy.

Záměrem hlavního města bylo zachovat objekt pro cílovou skupinu seniorů. Ve výběrovém řízení zvítězila organizace Elpida, která má se seniorskými službami dlouhodobé zkušenosti a pestrou nabídku služeb. Nové centrum Na Bělidle otevřela tento měsíc.

V minulosti seniorské centrum provozované spolkem Senioři ČR navštěvovalo minimum lidí. Náhodné kontroly od roku 2018 zjistily, že objekt navštěvuje nejen minimum lidí, ale aktivity byly navíc přístupné jen registrovaným členům. Po zastavení dotací s ohledem na jejich neefektivní využívání pak spolek přestal platit nájemné.

„Na opakovaných schůzkách byla původnímu spolku navržena změna ekonomického fungování modelu a otevření domu dalším organizacím, spolek však změny neakceptoval a kvůli dluhu na nájemném dostal výpověď. Cílem je pro nás dlouhodobé využití objektu subjektem, který zde bude zajišťovat opravdu činnost prospěšnou seniorům,“ popsal radní hl. m. Prahy pro majetek Jan Chabr. Magistrát následně vypsal výběrové řízení, ve kterém zvítězila organizace Elpida.

Obecně prospěšná společnost Elpida podporuje seniory už 20 let. Podle společnosti je rozmanitý vzdělávací a kulturní program pro seniory cestou, jak si udržet mentální kondici a sociální kontakty. Učení jazyků, osvojování si počítačových dovedností nebo nových pohybových aktivit seniorům přináší jak nová přátelství, tak i pocit, že zůstávají přirozenou a sebevědomou součástí společnosti. Kromě provozu centra realizuje dlouhodobé projekty na podporu aktivního života seniorů. Telefonická krizová Linka seniorů 800 200 007 pomáhá jak seniorům, tak pečujícím. Každý rok je možné navštívit festival Old´s Cool, kde vystupuje také pěvecký sbor Elpida a 4x ročně vychází časopis Vital.Aktuálně Elpida hledá cesty, jak financovat stavební úpravy a rekonstrukci, které budou potřeba. Dnes spouští crowdfundingovou kampaň, kde o svých plánech podrobně informuje. Zakoupením odměny tak může k proměně staré školy přispět každý.
Prazskenovinky.cz informoval Vít Hofman, tiskový mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz,foto:arch.mhmp)