Svátek má: Andrea

Regiony

Velikost textu:

Bratři Jindřich a Jan Pospíšilovi mají svůj strom v pražské Troji

Bratři Jindřich a Jan Pospíšilovi mají svůj strom v pražské Troji

Svůj strom mají v botanické zahradě v pražské Troji legendy českého cyklosportu – bratři Jindřich a Jan Pospíšilovi.

Jan Pospíšil v botanické zahradě
4. dubna 2023 - 12:30

Unikátní projekt Kořeny osobností a Stezka osobností v Botanické zahradě hl. m. Prahy je bohatší o další strom a významná jména. Prvními osobnostmi projektu v roce 2023 jsou legendy české a československé sálové cyklistiky, bratři Jindřich a Jan Pospíšilovi, dvacetinásobní mistři světa v kolové. Jsou již 116. účastníky projektu od jeho vzniku v roce 2009 a zařadili se k dalším 25 významným českým sportovcům. V rámci Stezky osobností se návštěvníci botanické zahrady „setkají“ například s manželi Zátopkovými, Věrou Čáslavskou, fotbalovými hvězdami Antonínem Panenkou a Josefem Masopustem nebo lyžařkou Kateřinou Neumannovou.

Stromem bratrů Pospíšilových se stal jasan americký, jehož dřevo se často používá pro podlahy sportovních hal, a jménem svým i bratra Jindřicha ho vysadil Jan Pospíšil.

Bratři Jindřich (* 1942) a Jan (* 1945) Pospíšilovi jsou trenéři a hráči kolové. Jsou nejúspěšnějšími sportovci v historii této disciplíny v celosvětovém měřítku. Dvacetkrát se stali mistry světa, šestnáctkrát vyhráli Evropský pohár v kolové. Pro své úspěchy získali jednou ocenění Sportovec roku a osmkrát ocenění Král cyklistiky. V roce 2014 byli uvedeni do Síně slávy Českého svazu cyklistiky. S hráčskou kariérou se rozloučili na mistrovství světa v roce 1988 ziskem dvacáté zlaté medaile. Pokračovali však jako trenéři, a to zejména v zahraničí. Jan působil ve Švýcarsku a Jindřich v Rakousku. Na jejich úspěchy v tomto sportu již žádný další cyklista nenavázal. Kolová je stále populárním sportem v řadě evropských zemí, například v Německu, Švýcarsku, Rakousku nebo Francii.

„Těší mě, že právě takové sportovní legendy, jako jsou bratři Pospíšilovi, obohatily náš projekt Kořeny osobností. Doplnili řadu významných českých sportovců, jejichž jména rezonují i v mezinárodním měřítku, a myslím, že bychom si je měli připomínat, stejně jako jejich úspěchy. My se o to snažíme prostřednictvím našeho projektu, v němž budeme i nadále pokračovat,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy

„Velmi si vážíme toho, že můžeme být součástí tohoto krásného projektu v pražské botanické zahradě. Těší nás, že se zařadíme mezi další významné osobnosti a sportovce, z nichž mnozí byli našimi přáteli. Byli bychom rádi, kdyby si i mladá generace připomínala krásy přírody i krásy sportu, třeba cyklistiky,“ říká Jan Pospíšil, který strom v rámci projektu Kořeny osobností vysadil i jménem svého bratra Jindřicha Pospíšila.

Bratři Pospíšilovi mají v botanické zahradě v Troji svůj jasan americký. Tento strom pochází z východní části Severní Ameriky. Vyskytuje se od jihovýchodu Kanady až na jih po severní Floridu a východní Texas. Roste především v listnatých lesích na vlhkých půdách až do nadmořských výšek přesahujících lehce 1000 m. Tento dvoudomý opadavý strom dorůstá výšky až 35 m. Jeho mohutný kmen může mít obvod přes tři metry.

„V Evropě se pěstuje od první poloviny 18. století, u nás od druhé poloviny 18. století, tedy od doby, kdy univerzitní botanická zahrada byla na pražském Smíchově. A jaká je souvislost mezi famózními výkony bratrů Pospíšilových a jasanem? Jasany mají vynikající dřevo, které se často používá na podlahy sportovních hal. Vysazený jasan budiž tedy připomínkou jejich sportovních úspěchů,“ doplňuje Tomáš Vencálek, kurátor dřevin, který rostliny pro projekt Kořeny osobností vybírá

Do botanické zahrady v Troji přišlo jaro a láká na první květy

O projektu Kořeny osobností. Unikátní projekt Kořeny osobností vznikl ve spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s Darinou Miklovičovou v roce 2009, a tak již čtrnáctým rokem přitahuje pozornost návštěvníků k vzácným rostlinným exemplářům z nejrůznějších koutů světa. Díky jejich vysazování nejvýznamnějšími českými i zahraničními osobnostmi 20. a 21. století se podařilo výrazně zvýšit zájem široké veřejnosti o cenné rostliny, dřeviny a stromy a trojskou botanickou zahradu celkově. Do projektu Kořeny osobností se zapojilo již 116 významných jmen z řad vědců, státníků, myslitelů, umělců, sportovců, ale též válečných veteránů či představitelů charitativních organizací.

Vedle objevování vzácných rostlin si návštěvníci botanické zahrady mohou připomenout velké příběhy jejich patronů, mezi nimiž jsou například prezident Václav Havel, Meda Mládková, Jeho Svatost 14. dalajlama, sir Nicholas George Winton, světoznámý španělský obuvník českého původu Manolo Blahník, bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová, držitel Oscara Miloš Forman či jeden z největších Čechů – Jára Cimrman. Součástí projektu je i putovní fotografická výstava Kořeny osobností, která jej monitoruje od počátku do současnosti a cestuje po celé České republice. Až do 28. dubna 2023 je k vidění na prostranství u vstupu do nákupního centra Westfield Chodov v Praze.

Pražskénovinky.cz informovala Darina Miklovičová, Botanická zahrada Praha.

(jv,prazskenovinky.cz,foto:Botanická zahrada Praha)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
73%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
13%