Svátek má: Justýna

Politika

Velikost textu:

Zpráva o dispečinku mrtvol se změnila v Božskou komedii

Zpráva o dispečinku mrtvol se změnila v Božskou komedii

Původně jsem chtěl psát o tom, že jsme slavní, protože v pátek o půl jedné odpoledne dokonce i v dálavách anglický deník theguardian.com uveřejnil zprávu, že kvůli vysokému počtu nemocných a mrtvých na covid-19 je infrastruktura v České republice pod tlakem.

Ilustrační foto
9. ledna 2021 - 07:20

Ale mezitím mě přesvědčili čeští vůdci a média, že absurdita se stala realitou, a ze zpráv se stala Božská komedie, uvádí v komentáři pro Prvnizpravy.cz publicista František Roček.

Očekával jsem, že se objeví ve zprávách věta: Ke kremaci vyššího počtu zemřelých kvůli koronaviru budou operativně využívány dostupné kapacity všech krematorií v ČR.

Bylo by to smutné konstatování, ale racionální čili normální. Místo informace o jedné větě jsem si přečetl úřednickou zběsilost.

Nejdříve podskupina a potom vyšetřovací komise


Českému národu bylo sděleno: „Na základě rozhodnutí předsedy ÚKŠ (Ústředního krizového štábu) Jana Hamáčka vznikne podskupina, ve které budou členové Hasičského záchranného sboru, Ministerstva pro místní rozvoj a Sdružení pohřebnictví ČR. Skupina bude situaci v krematoriích průběžně sledovat a pravidelně informovat ÚKŠ,“ informovala mluvčí Ministerstva vnitra ČR Klára Dlubalová.

Mluvčí sdělila úžasné detaily: Převozy nadbytečných mrtvol, které se nevejdou do regionálně příslušné kremační pece, budou realizovány v dohodě mezi krematoriem a pohřební službou. Na to by asi nikdo nepřišel, kdyby o tom mluvčí neinformovala.

Krematoria budou podskupině hlásit každé ráno aktuální počet žehů za předchozí den. Úředníci to myslí smrtelně/koronavirově vážně.

Někdo se ale může ptát, jaký to má smysl, protože důležité není kolik bylo spáleno, ale kolik jich ještě (mrtvých) spáleno má být.

Následuje neuvěřitelná informace: Sledovány budou také kapacity a vytížení chladicích a mrazicích boxů. To by asi nikoho nenapadlo, že?

Úředníci si z nás nedělají bžundu, ani srandu, myslí to vážně. Ještě jednou opakuji: Přitom stačilo oznámit, že ke kremaci vyššího počtu zemřelých kvůli koronaviru budou operativně využívány dostupné kapacity všech krematorií v ČR.

Úřednicky „velmi sofistikovaná“ zpráva představuje výpotek civilizace – zbytečná slova oficiálně všem lidem oznamující, jak státně organizovaný aparát je aktivní, protože založil úřední podskupinu. A eviduje!

Přitom se jedná jen o to, že dva tři lidé s telefonem a mailem v počítadle i bez podskupiny, by měli v každém kraji koordinátora napojeného na krematoria a pohřební služby a člověka z krajského úřadu, který by ze špitálů sepisoval požadavky na odvoz mrtvých na jejich poslední úředně evidovanou cestu.

Vůně Božské komedie

V současné lidské civilizaci jsou vytvářeny úřednické iluze, které jednoduché povyšují na systémové, komplikované a komplexní, na nutné řešit mezioborově a tak různě až podskupinově...

Jako Danteho Božská komedie není komedií, ale smutnou vzpomínkou a touhou po lásce, koronavirová civilizace ukazuje, že realita je pod politickými a úřednickými alias manažérskými žvásty.

K tomu smutné připomenutí, že předčítačka alias mluvčí Ministerstva vnitra ČR Klára Dlubalová dala české sekci civilizace zprávu: „Ministerstvo pro místní rozvoj, pod které problematika spadá, připraví na pondělní zasedání vlády krizové opatření, které bude obsahovat následující řešení: zákaz dovozu těl ze zahraničí, zrušení místních emisních zákazů a limitů a zákaz spalování jiného materiálu než těl (exhumace, biologický odpad z nemocnic),“ dodala Dlubalová.

Chtěla tím říci, že budou zrušeny i různé zbytečnosti.

Nevysmívám se úřednické mašinérii pod vedením ministerského principála Jana Hamáčků. Stejným způsobem se chovali, když „to“ začalo ve velkém, i kluci a holky v New Yorku, na pobřeží severní Ameriky. Pouze konstatuji.New York, New York…

Ale jisté je, že ČR zatím není v tak zoufalé situaci jako v dubnu 2020 v New Yorku.

V dubnu 2020 město New York uvolnilo regule limitující znečištění ovzduší, aby krematoriím umožnilo noční provoz. Stejnou ptákovinu (krizové opatření) alias zrušení místních emisních zákazů a limitů, v pondělí schválí státní vladykové u nás.

Připomeňme, že deník nytimes.com začátkem dubna uvedl: „New York City již vytvořilo 45 nových mobilních márnic. Místní krematoria mohou nyní pracovat nepřetržitě. V jedné Brooklynské nemocnici byla interní márnice v úterý již naplněna. Následující den došly vaky na mrtvá těla…. Chladící vozy a nepřetržitě fungující krematoria se snaží držet krok s počtem obětí,“ uvedl deník nytimes.com dne 2. dubna minulého roku.

Mezičas keců a cesta pod zem

Deník nytimes.com tehdy také napsal, že městská správa hřbitovů se poohlíží i po jiných městech ve státu New York, aby pomohla s pohřbem rostoucího počtu obětí covidu-19.  

FTV Prima obohatila česko – moravský národ moudrými slovy: Že moravskoslezské krematorium nestíhá, je podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové normální. Situace bývá kritická i při jiných onemocněních, řekla. Řešení vidí v tom, aby byli zemřelí pohřbíváni do země.

S tím lze souhlasit. Z New Yorku známe fotografie hromadných hrobů, ve kterých jsou úhledně poskládané rakve s neživými lidmi.

Nejvyšší kurátor ostravského krematoria Ivo Furmančíků souhlasí s velitelkou českých hygieniků Rážovou. Pověděl národu: „Určitě by nám to pomohlo, ale vůbec nevím, jak přesvědčit pozůstalé, aby pohřeb žehem vyměnili za dražší obřad do země.“

Furmančík má pravdu. Kdo by místo 11 či 12 tisícovek za kremaci platil ještě více za pohřeb do země jenom kvůli tomu, že jejich nebožtík musí ležet ve frontě a čekat?

Pokud někdo bude chytrý, se slávou navrhne, aby při pohřbu do země rozdíl ceny zaplatila vláda. Když bude vláda kompenzovat ztráty provozovatelů lyžnických vleků dopravujících lidi nahoru někam na svah, proč by nemohla vláda dotovat i dopravu mrtvých pod zem?


Smutné připomenutí

K tomuto smutnému čtení o úředních podivnostech a žvástech autor dodává: Pokud bych chcípnul na koronavirus, rodina by měla požádat o dotaci na pohřeb, protože nezemřel na koronavirus ze své viny. Neboť autor skoro nevylejzá z baráku, jenom několikrát týdně ujde 500 metrů do večerky a 500 metrů zpět.

Ponaučení rodiny není od věci, protože ve svém relativně pokročilém věku s tvrdě reálnými diagnózami, by v koronavirovém penálu skončil do tří dnů. V současné situaci autorova obava co bude v dalších dnech, je doslova osudová, protože na uzdravení by neměl naději.

Proto lehčí tón výše sepsaných slov není známkou bezstarostnosti.

Amen.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Koalice SPOLU podpořila tři kandidáty na post prezidenta republiky. Koho byste podpořili vy?