Svátek má: Jeroným

Politika

Velikost textu:

Zdeněk Zbořil: Útok Němců v Rusku "skončil" v Berlíně

Zdeněk Zbořil: Útok Němců v Rusku "skončil" v Berlíně

<< NĚCO Z HISTORIE >> V našem historickém okénku bychom si mohli připomenout přípravy a následně i bitvu takzvané operace Citadela, která byla jednou z nejvýznamnějších bitev druhé světové války.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
8. června 2022 - 03:20

Co nám k tomu můžete říct pane Zbořile?

„Je to samozřejmě jedna z velmi důležitých bitev  světového konfliktu, kterou někdy podceňujeme a vysvětlujeme si, nebo dokonce tvrdíme, že Německo porazila dešifrovací skupina britských vojáků, kteří pracovali se systémem Enigma, že bylo neméně důležité vylodění Spojenců v Normandii. Ale přece jenom  bitva u Kurska a u Prochorovky byla na mnohem větším prostoru než si vlastně umíme představit. Byla také zajímavá tím, že se jí účastnily nejenom tisíce tanků na jedné i druhé straně fronty, ale i statisíce vojáků a že po porážce německé armády začíná protiofenzíva na frontě od severu k jihu více než 1000 kilometrů široké a v podstatě končí dobytím celé východní a střední Evropy včetně Berlína.
 
Ta  bitva je velice dobře známa, jsou detailně popsány velké přípravy, kterým německý generální štáb věnoval pozornost, ale samozřejmě se také mluví o tom, že Adolf Hitler, protože spuštění ofenzívy několikrát po poradě  se svým generálním štábem odložil,  vlastně způsobil porážku německé armády v tomto obrovském prostoru,“ říká Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Východní Ukrajina je opět dějištěm vojenských střetů…

„Já si myslím, že bychom mohli na „Operaci Citadela“ vzpomenout, abychom si uvědomili, že na Ukrajině a Ruské federaci jsou  teritoria, na kterých se válčí neuvěřitelně rozlehlá, nám málo připomínající rozměry států střední Evropy. (Tím myslím včetně celého Německa a obydlené západní Evropy.) A protože také vedení vojenských operací bylo velmi náročné. Nešlo jen o palebnou sílu a vedení útočných operací, ale také  týlového zabezpečení, jak dnes říkáme logistiku. Tedy přepravy materiálu, vojenského materiálu, který byl nutný k tomu, aby se pohnula celá několikamilionová armáda ve svém „tažení na západ“.

A možná, že by ti naši současní nadšenci pro vedení války mezi Ukrajinou a Ruskou federací si mohli uvědomit, že to není legrace a že nestačí jenom nahromadění nějakých moderních, řekněme opravdu super moderních zbraní a shromáždění lidských zdrojů, aby výsledek jednoho vojenského střetnutí, ačkoliv ty konflikty probíhaly na mnoha místech ale slévaly se v jeden proud, znamenal útok na Berlín a vlastně celou střední Evropu od Vídně přes Prahu po hlavní město Německa,“ dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.
 


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)
43 - 9274490247 / 0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ6201000000439274490247 
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXXMyslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%