Svátek má: Andrea

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Vlajka Sovětského Svazu nad Reichstagem

Zbořil: Vlajka Sovětského Svazu nad Reichstagem

<< NĚCO  Z HISTORIE >> V našem historickém okénku bychom si mohli připomenout výročí z května, kdy zavlál prapor Sovětského svazu nad berlínským Reichstagem.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
3. května 2023 - 02:20

Můžete k tomu něco říct pane Zbořile?

„Musíme tomu věnovat pozornost, protože žijeme v době, kdy se mění nejenom rituály, ale i symboly, jejichž prostřednictvím se čtou dějiny.
 
 To znamená, že jestli někdo bude zpochybňovat, což už se děje, vztyčení sovětského praporu nad Reichstagem, a nebo se budeme dohadovat, kdo ho tam vlastně dál, a jestli to nebylo jednou udělané doopravdy a podruhé, aby se to dalo lépe nafilmovat, a že ti lidé, vojáci, kteří tam ten prapor vyvěšovali byli vybráni, aby zastupovali jen některé národy Sovětského svazu, tak se to můžeme dostat mimo dějiny a  opět jen k politickým rozhodnutím.


 
Já jsem jednou viděl vystoupení ředitelky Ústředního muzea Vladimíra Iljiče Lenina v Moskvě Olgy S. Krivošejnové, která byla radistka u maršála Koněva a oznamovala Stalinovi zprávu o dobytí Berlína a  vyvěšení vlajky nad Reichstagem. Tím si vysloužila místo, téměř doživotní, v jedné z nejvýznamnějších historických institucí a budov v Moskvě. Tak, zdá se,  už jsme zase někde blízko těchto „starých dobrých časů“, “ říká Zdeněk Zbořil.

Symbolika a ritualizace…

„Já tím chci říct, nebo upozornit na to, že symbolika a ritualizace politiky ve výkladu dějin má stále svoje místo,  tak jako bombardování Jugoslávie, Vietnamu, Koreje,  bombardování civilních cílů za druhé světové války i po druhé světové válce. Vždycky jedna strana je vysvětlovala jako svůj úspěch nebo čin, který není hodný obdivu, a nebo také jako akt vítězství, jehož je třeba si vážit a jehož symboliku máme udržovat v pozornosti lidí na celém světě," dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX
Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
74%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
13%