Svátek má: Andrea

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Války se nevyhrávají na bitevním poli, ale u kulatého stolu

Zbořil: Války se nevyhrávají na bitevním poli, ale u kulatého stolu

<< NĚCO Z HISTORIE >> V našem historickém okénku bychom si mohli připomenout setkání vojáků Rudé armády a americké armády v roce 1945 na Labi.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
26. dubna 2023 - 02:20

 Myslíte si, že i teď se setkají a kde, pane Zbořile?

„Němečtí generálové po roce 1918 opakovali neustále s odkazem na Clausewitzovy vojenské úvahy teoretické, že války se nevyhrávají zbraněmi, že zbraně jenom připravuji podmínky, ale potom následuje vyjednávání a uzavírání míru nebo smluv o zastavení palby. A také, že tato jednání jsou důležitější pro výsledek války než krvavá střetnutí kdekoliv na světě. A ono to tak vypadalo alespoň pro jednu, dvě generace. I v tom roce 1945, kdy setkání Američanů a sovětských vojáků na Labi mělo symbolický význam, který se pak neustále rozvíjel a dokonce bych si troufl říct, že na úkor spojenců obou těchto armád, obou těchto velmocí, že koneckonců vždycky, když se dostaly Spojené státy a Sovětský svaz do nějakého konfliktu, tak si do toho nenechávali mluvit někým jiným a nakonec se vždycky dohodli sami mezi sebou,“
říká Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.A nyní Ukrajina…

„Ta současná situace je jenom zdánlivě z tohoto pohledu jiná. Na Ukrajině zase se vedou spory, střílí jedna strana na druhou, a tyto akce vypadají, že jsou dneska už řízeny vojáky z jedné nebo z druhé strany „Labe“. Ale do ozbrojených konfliktů,  řekněme i do tohoto konfliktu vstupuje nebo se snaží vstupovat různé státy: Francie, Evropská unie, Velká Británie, NATO, Bělorusko,  a to ještě zapomínáme na státy na jihu Ruské federace a v poslední době i ze vzdálené Číny a jejího okolí.

A přesto se domnívám, že tento konflikt pokud bude ukončen,  bude uzavřen rozhodnutím americké a ruské strany. A to,  co potom přijde, to budou ta jednání, o kterých se zatím nesměle mluví, a na které dvě velké velmoci sice odkazují, ale příliš o nich veřejně neuvažují. Ale stejně nakonec dojde k jednání, které může být může mít podobu nějaké mezinárodní konference pod kuratelou Organizace spojených národů nebo dvoustranné dohody,  ve kterých nebudou účinkovat žádné ze zemí, která je dneska v tom konfliktu ze své vůle angažována.
 
„My jsme ve válce“, jak říká pan náš premiér, ale o jejím výsledku a uzavření příměří, míru, dvoustranné i vícestranné dohody určitě rozhodovat nebudeme,“
dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX
Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
73%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
13%