Svátek má: Andrea

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Chce být Polsko evropskou velmocí?

Zbořil: Chce být Polsko evropskou velmocí?

<< VIDEO >> V dnešní době můžeme pozorovat, že Poláci jsou velmi aktivní v boji proti Rusku.  My je následujeme, ale naše postoje a polské postoje se trochu liší.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
18. června 2022 - 03:20

Co nám k tomu můžete říct pane Zbořile?

„Je to zajímavé, protože vlastně naše a polská státnost vznikají v téměř stejné době. Dost často jsme měli společná území, které ovládali jednou Přemyslovci, jednou Jagellonci a jenom ten habsburský impakt způsobil naše vzdálení se. Pro Poláky to také znamenalo, stejně jako pro České království, jistou ztrátu velikosti.  Možná, že Češi nebo lidé v České republice, to necítí tak tragicky, ale pro Polsko je to skutečná ztráta velké polské velikosti a je pociťována dost často až traumaticky. Nejenom  v dobách dělení Polska mezi Prusko Rakousko a Rusko, ale prakticky až dodnes.

Je tady opět ten polský sen o „Mezimoří“, tedy o velké zemi od Baltského moře na břehy moře Černého, který se neustále vrací a skutečně se objevuje názorech některých současných polských politiků a publicistů,“ říká Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.Polsko chce být zase Velkopolskem…

„V současné době to poslední objímání polského prezidenta,  jeho bouřlivé přivítání v senátu Kyjevské republiky,  je zajímavé tím, že je to zase pokus o naplnění  snu na obou stranách hned několika pohraničních řek, které často byly překračovány zejména cizími vojsky, které si dělily nejenom Polsko,  ale i okupovaly celou Ukrajinu. A to se stále vrací jako jakési  reziduum pradávné nebo i nedávné minulosti.

Mně se zdá, že zejména  konflikt na Ukrajině vyvolal  v Polsku představy, že je možné změnit hranice, že je možné, aby se vrátil třeba Lvov nebo celá západní Ukrajina pod  ústřední jedinovládu ve Varšavě a,  samozřejmě,  to opět působí kontraproduktivně na sousedy Polského státu, ať už na západě, na jihu nebo na jihovýchodu.   Nechtěl bych strašit,  ale zdá se mi,  že představa velkého Polska v této době není nereálná. Musíme si představit, že pokud by Západní Ukrajina byla skutečně připojena k Polské republice, že by se počet obyvatel tohoto státu více než 45 milionů, a to už je docela zajímavá vstupenka do společnosti evropských národů, členských států Evropské unie. Ale pozor, je to také varování pro „staré“ zakladatelské státy Evropské unie, že jim roste nebezpečný konkurent někde na východě.

Výroky o vojenských základnách, o umístění jaderných zbraní v této oblasti, mohou být vzrušující i pro tu dnes ještě se přátelsky tvářící  západní Evropu, ale pozor na to, že historické německo-polské vztahy jsou velice komplikované a že jeho různé peripetie nejsou zapomenuty nejenom v Německu, ale i v Polsku,“ dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.
 


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)
43 - 9274490247 / 0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ6201000000439274490247 
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXXJe řešením krize demise současné vlády?

Ano
transparent.gif transparent.gif
37%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
30%