Svátek má: Přemysl

Politika

Velikost textu:

Vondruška: I když bude Gréta brečet na ulici, tak fyzikální zákony nezmění

Vondruška: I když bude Gréta brečet na ulici, tak fyzikální zákony nezmění

Spisovatel Vlastimil Vondruška se v rozhovoru pro MFdnes vyjádřil také ke „Green Dealu“.

Vlastimil Vondruška
29. listopadu 2021 - 06:20

Existují určité fyzikální zákony, které tím, že bude Gréta brečet na ulicích prostě nezmění. Na  Zemi jsou k dispozici přesně dané surovinové a energetické zdroje. Všechna takzvaná úsporná energetická zařízení potřebuji komponenty ze vzácných prvků kterých je málo.

Takže sice chceme rozšiřovat párky fotovoltaických elektráren, ale docházejí kovy, ze kterých se vyrábějí. V roce 2030 přestaneme podle Green Dealu vyrábět spalovací motory a přejdeme na elektromotory, ale nebudeme mít suroviny na jejich výrobu. Až dojde Lithium Neodym či indium co pak? A nebudeme mít ani dostatek čisté elektřiny.


Už teď si necháváme obrovskou škálu zboží pokrytecky vyrábět v Číně, abychom tím uhlíkově nezatížili Evropu. Ale je to pořád výroba na téhle planetě! Člověk by neměl měnit přírodu, ale sám sebe. A nestrašme se, klimatických změn přežila planeta už nespočet. Musíme se jen přizpůsobit. Na planetě jsme hosty. Nemůžeme zvedat hlavu do nebes, jak se říkalo ve středověku, protože Bůh je silnější než my, dodává Vlastimil Vondruška.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)