Svátek má: René

Politika

Velikost textu:

Vlády zadávají cenzuru externím subdodavatelům

Vlády zadávají cenzuru externím subdodavatelům

Kdyby vlády cenzurovaly nepohodlná média, nevypadalo by to dobře. Proto zadávají cenzuru externím subdodavatelům a platí různé nevládní organizace, aby to dělaly za ní. Elity si přeci vlastní ruce nikdy nezašpiní.

Předsedové vládních stran
1. května 2023 - 10:30

Pro příklad může posloužit např. činnost organizace s názvem Globální dezinformační index, ve zkratce GDI. Globální dezinformační index je britská nezisková organizace založená v roce 2018, která je podle vlastních slov postavena na třech pilířích - neutralita, nezávislost a transparentnost. Její ředitelkou je bývalá manažerka hudební televize MTV Clare Melford..

Nebezpečné weby bez příjmů z reklamy
GDI o sobě říká, že jejím cílem je narušit „perverzní obchodní model”, na kterém stojí dezinformace. Předává proto „neutrální a transparentní” informace politikům a korporacím, aby na jejich základě mohli bojovat proti tvůrcům dezinformací.

Přeloženo do srozumitelnější řeči to znamená, že GDI dostává peníze od různých vlád a levicových nadací a říká velkým korporacím, kterým pravicovým médiím nemají zadávat reklamu. Tyto informace vyšly najevo v průběhu minulých týdnů.

Washington Examiner zjistil, že americká a britská vláda dotovala GDI z peněz daňových poplatníků v řádu statisíců dolarů. GDI následně vytvářela seznam dezinformačních médií poskytovaný pod názvem „Dynamický vylučovací seznam”. Na jeho základě se například platforma Xandr vlastněná Microsoftem rozhodovala, kam umístí reklamy. 


Pravicové weby na seznamu
Na seznamu deseti nejnebezpečnějších šiřitelů dezinformací je většina populárních pravicových médií počínaje Daily Wire a konče New York Post, jenž před volbami v roce 2020 uveřejnil informace o počítači prezidentova syna Huntera Bidena, jejichž šíření bylo obratem zablokováno na všech sociálních sítích. Naopak nejbezpečnější média jsou podle GDI New York Times, Washington post, AP News nebo USA Today.

Výkonná ředitelka GDI měla podle novinářů prohlásit, že jejich aktivity měly „významný dopad na příjmy z reklamy” u webů, které organizace GDI označila jako nebezpečné. Přitom sama ředitelka v roce 2019 řekla, že problémem vždy není, že by informace byly nepravdivé. Uvedla příklad informací o zločinech, které v USA páchají nelegální imigranti a o nichž informuje web Breitbart ze seznamu nebezpečných webů. Doslova řekla, že tyto příběhy o zločinech páchaných imigranty v USA jsou pravděpodobně zcela pravdivé, ale problémem je dojem, který vytváří.

Také jsme psali:

Inkvizitoři v Čechách
V České republice je trend stejný a obdobných nevládních organizací či dotovaných spolků, které vláda využívá jako prostředek k ospravedlnitelné cenzuře, také celá řada. Pro petikoaliční vládu Petra Fialy dělají potřebné seznamy např. spolek Nelež založený Bohumilem Kartousem a Františkem Vrabelem (Semantic Visions) či řadou odborníků kritizovaný spolek zvaný Evropské hodnoty, často vydávající seznam "nebezpečných médií" pod honosnou hlavičkou "Bezpečnostní centrum Evropských hodnot". 

Evropské hodnoty dokonce zašly tak daleko, že se chlubí tím, jak ekonomicky ničí nezávislá média tím, že obesílají inzerenty a snaží se je přesvědčit, aby na určitých pro vládu nepohodlných webech neinzerovala. 

(nov, prvnizpravy.cz, foto: red.)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
21%
Ne
transparent.gif transparent.gif
9%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
70%