Svátek má: Václav

Politika

Velikost textu:

Vláda vyhráno nemá. Doba lobbistů teprve přijde, míní Kubáček

Vláda vyhráno nemá. Doba lobbistů teprve přijde, míní Kubáček

Koaliční dohoda na konsolidačním balíčku je hotová, teď se ale dají čekat další ostrá vyjednávání s nejrůznějšími zájmovými skupinami, které budou chtít rozhodnutí vlády zvrátit. Největší tlak se dá očekávat u dotací.

Jan Kubáček, politolog
21. května 2023 - 13:02

Vláda ještě nemá s konsolidačním balíčkem zcela vyhráno, čeká ji totiž střet s lobbisty, kteří budou chtít zvrátit opatření, jež by je mohla ohrozit. Největší tlak se dá očekávat u dotací, k nimž ale ministerstvo financí nezveřejnilo detaily. Už se také objevily první tlaky ze strany Hospodářské komory ČR a dalších uskupení proti změnám DPH či vyšším odvodům pro živnostníky.

Koaliční dohoda na konsolidačním balíčku je hotová, teď se ale dají čekat další ostrá vyjednávání s nejrůznějšími zájmovými skupinami, které budou chtít rozhodnutí vlády zvrátit. Pro deník Echo24 to řekl například ekonom Dominik Stroukal z Národní ekonomické rady vlády (NERV) v souvislosti s dotacemi, které chce kabinet Petra Fialy (ODS) škrtat. 

„Teď teprve začne to vyjednávání s různými skupinami, které budou lobbovat, aby se "jejich" dotace nerušily. Pokud se to ale podaří dotáhnout a bude to skutečně přes padesát miliard, tak to bude vlastně svého druhu opravdu zázrak. Ačkoliv já jsem zastáncem toho, že vždy jde škrtat ještě více,“ uvedl Stroukal.


Doba lobbistů teprve přijde i podle politologa Jana Kubáčka.

„Projednávání ve sněmovně a právo každého zákonodárce navrhnout změnu zákona a zákonodárnou iniciativu jim poskytuje největší manévrovací prostor a možnost účinného tlaku na vládní koalici,“ uvedl pro Echo24 Kubáček s tím, že tlak lze očekávat především v oblasti DPH, kde se podle něj nabízí řada možností změn, přesunů a zpřesnění. 

„Podobné je to u dotací, ty se de facto teprve definují a tím, že neznáme jejich vymezení, dosah, časový dopad a partnery spoluúčasti, tak reálně nemáme šanci ani poznat, zda dochází v jejich případě ke změnám a programovým rošádám,“ míní Kubáček.

Také jsme psali:

„Ještě můžeme čekat i změny v úsporách na provozu státu a i ohledně výjimek pro zaměstnance. Rozhodně ještě není nic pevně dané a ve sněmovně můžeme čekat nové licitování a lobbistické vyjednávání,“ dodal Kubáček.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: repro: CNN Prima)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%