Svátek má: Zina

Politika

Velikost textu:

Vláda se klouže po velmi tenkém ledu, varuje politolog

Vláda se klouže po velmi tenkém ledu, varuje politolog

Podle politologa Lukáše Valeše dostala vláda špatné hodnocení ještě před tím, než došlo k razantním opatřením, která budou sociálně mnohem více bolet. A de facto říká, že se vláda teď klouže po velmi tenkém ledu.

Lukáš Valeš, politolog
26. dubna 2023 - 09:01

Naštvanost lidí přesáhla kritickou mez, upozornil politolog Lukáš Valeš v pořadu K věci na CNN Prima News. Vláda má před sebou podle jeho slov těžký úkol. Hovořil mimo jiné i o možné přestavbě politického systému a vzniku nových koalic. Podle Valeše je naše společnost krajně nespokojená s neschopností vlády řešit aktuální věci. 

„Je vidět, že lidé jsou ochotni častěji zaplňovat ulice,“ řekl Lukáš Valeš a dodal, že strana PRO v čele s advokátem Jindřichem Rajchlem, která pořádá demonstrace na Václavském náměstí s vyjádřením nespokojenosti vůči vládě, může přebrat část voličů ANO a SPD. 

„Velkou část voličů Rajchlova PRO mohou být lidé, kteří k volbám nepřišli, protože pro ně ANO a SPD bylo slabým čajíčkem,“ uvedl dále Valeš, který se také domnívá, že stejně jako vznikla koalice SPOLU, mohl by vzniknout subjekt spolupracujících národně orientovaných stran.

„Bylo by tam hnutí PRO, SPD a pravděpodobně ještě Trikolora,“ řekl Valeš s tím, že tyto strany mohou spojit své síly.


Vláda Petra Fialy (ODS) dostala nyní od obyvatel Česka nejhorší hodnocení od kabinetu Petra Nečase (ODS) v roce 2013. Vyplývá to z průzkumu agentury CVVM z konce března tohoto roku. Většina lidí je nespokojena s programem, činností i složením vlády a také s osobou předsedy kabinetu a tím, jak vláda komunikuje s veřejností.

Negativní hodnocení Fialovy vlády výrazně převažují nad pozitivními. Se složením vlády je například spokojeno pouze 24 procent účastníků průzkumu, kdežto nespokojeno je 71 procent. Premiéra hodnotí negativně 64 procent lidí a pozitivně 32 procent. S činností vlády vyjadřuje nespokojenost 69 procent Čechů a spokojenost jen 27 procent. Komunikaci kabinetu s veřejností hodnotí negativně 66 procent dotázaných a pozitivně 30 procent. Nejmenší rozdíl mezi podíly kladných a záporných hodnocení je u programu vlády, se kterým je spokojeno 30 procent Čechů a nespokojeno 59 procent.

Také jsme psali:

Současný kabinet řeší od loňska zdražování energií či potravin a další dopady ruského útoku na Ukrajinu, který začal loni v únoru. V posledních měsících se opakovaně konají demonstrace lidí proti Fialově vládě. Při protestu v neděli demonstrovaly tisíce lidí na Václavském náměstí. Řečníci volali po demisi vlády nebo po konání stávek. Při demonstraci v březnu se část protestujících pokusila vtrhnout do budovy Národního muzea a sejmout z ní ukrajinskou vlajku. Loni v září se při akci Česká republika na 1. místě, kde lidé také vyzývali vládu k demisi, sešlo podle policie asi 70 000 demonstrantů. Organizátoři kritizovali vysoké ceny energií a prozápadní kurz vlády.

(jar, prvnizpravy.cz, foto: red.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
21%
Ne
transparent.gif transparent.gif
8%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
71%