Svátek má: Andrea

Politika

Velikost textu:

Už delší dobu si půjčujeme na běžné výdaje. Rusnok se zhrozil

Už delší dobu si půjčujeme na běžné výdaje. Rusnok se zhrozil

Bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok má jasno, že současná situace je neudržitelná a stát bude muset brzy například zvýšit daň z příjmů. Mj. také proto, že si vláda již delší dobu půjčuje nemalé peníze na běžné výdaje. 

Jiří Rusnok, bývalý guvernér ČNB
4. května 2023 - 09:01

Schodek státního rozpočtu činil na konci dubna závratných 200 miliard korun. Meziročně je to nárůst o více než 100 miliard korun, jedná se dokonce o největší dubnový deficit od vzniku České republiky. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury za to můžou rostoucí výdaje na důchody a sociální dávky, kompenzace vysokých cen energií nebo splátka covidových dluhů. Bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok má jasno, že současná situace je neudržitelná a stát bude muset brzy například zvýšit daň z příjmů.

Příjmy státní kasy za první čtyři měsíce roku dosáhly 533,9 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 11,4 procenta. Výdaje ale dosáhly 733,9 miliardy korun, proti loňsku nárůst dokonce o 26,7 procenta. Největší zátěží byly výdaje v sociální oblasti, na které stát oproti loňsku vynaložil o 52 miliard více.

Například na sociálních dávkách se letos vyplatilo 288 miliard korun, o 17,3 procenta víc než loni. Výdaje na důchody meziročně vzrostly dokonce o 19,9 procenta a za první čtyři měsíce roku stát vyplatil 226 miliard korun. Kvůli kompenzacím vysokých cen elektřiny dosáhly výdaje pro podnikatele na 52 miliard. Vzrostlo také splácení státního dluhu, které činí přes 23 miliard korun.


Dubnový schodek rozpočtu ve výši 200 miliard korun je podle Stanjury dán zejména 100 miliardami, které musel stát vynaložit na důchody a další položky. 

„Dosavadní nepříznivé hospodaření státu je meziročně negativně ovlivněno 100 miliardami korun navíc na rostoucí důchody a sociální dávky, kompenzacemi vysokých cen energií a více než dvojnásobnými splátkami především covidových dluhů. Takřka dvojnásobné jsou oproti loňsku také státní investice zejména na dopravní stavby a energeticky úsporné projekty,“ prohlásil podle informací novinky.cz Stanjura.

Stanjura očekává, že od poloviny roku se situace výrazně zlepší, protože do státního rozpočtu poplynou dodatečné příjmy z dividend, evropských fondů a příjmů z neočekávaných zisků. Podle schváleného rozpočtu na letošní rok by měl stát hospodařit s příjmy 1,93 bilionu korun a výdaji 2,22 bilionu korun. Deficit by tak měl být 295 miliard korun, což ale podle ekonomů není v současné situaci reálné. Vláda v květnu plánuje představit konsolidační balíček, který by měl zlepšit letošní hospodaření státu.

Podle bývalého guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka se takto nedá dále pokračovat, protože si vláda půjčuje i na běžné výdaje. 

Také jsme psali:

„Už delší dobu si na běžné výdaje půjčujeme, a to v desítkách až stovkách miliard ročně. To je dost tristní. Takto se skutečně nedá pokračovat, škrtat se proto bude muset téměř všude. Nejcitelnější to bude u velkých položek, jako jsou důchody. Dále v provozu státu či v různých dotačních titulech,“ uvedl Jiří Rusnok pro televizi CNN Prima News.

Ten nevylučuje ani zvýšení daní, například daně z příjmu. „Myslím, že to bude dříve či později nezbytné. Bez toho se konsolidace rozpočtu neobejde,“ je přesvědčený Rusnok.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: red.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
74%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
13%