Svátek má: Andrea

Politika

Velikost textu:

Tučný grant na zkoumání dezinformací. Zahradil se neudržel

Tučný grant na zkoumání dezinformací. Zahradil se neudržel

Šestice českých vědkyň získala tříletý grant na projekt, v rámci nějž chtějí zkoumat odolnost médií vůči dezinformacím a přinést doporučení nástrojů, které posílí mediální odolnost vůči dezinformacím a propagandě a ochrání demokratické hodnoty.

Jan Zahradil (ODS)
9. května 2023 - 10:30

Šestice českých vědkyň z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) získala tříletý grant na projekt, v rámci nějž chtějí ve spolupráci se zahraničními univerzitami zkoumat odolnost médií vůči dezinformacím a přinést doporučení nástrojů, které „posílí mediální odolnost vůči dezinformacím a propagandě“ a „ochrání demokratické hodnoty“. Mnozí lidé tým vědkyň už začali zásobovat prvními tipy. Mají si dle nich posvítit na premiéra Fialu či na vysílání Newsroomu ČT24.

Zprávu o tom, že české vědkyně zkoumají odolnost médií vůči dezinformacím, přinesl server Lupa.cz a web Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK, který přiblížil, že tým odbornic Univerzity Karlovy získal tříletý grant evropského programu Horizon Europe a ve spolupráci s dalšími evropskými výzkumnými institucemi se tak nyní zaměří na mezinárodní výzkum odolnosti médií.

„Cílem expertek a expertů je vytvořit na základě realizovaného výzkumu soubor výstupů, doporučení a nástrojů, které mediální odolnost vůči dezinformacím a propagandě posílí,“ píše Institut komunikačních studií a žurnalistiky (IKSŽ) FSV UK s tím, že to může znamenat „zásadní posun v oblasti vztahu mezi médii a demokracií“. Jde prý především o „zvyšování kvality informací a ochranu demokratických hodnot“.

Výsledkem projektu mají být odborné články a kniha, doporučení, semináře, virtuální laboratoř pro děti a dospívající či konference pro odbornou i širší veřejnost.


„Projekt také podpoří vzdělávání novinářů a studentů komunikačních studií a posílí výměnu informací mezi novináři, vědci a odborníky z různých oblastí. Důležitým výstupem by mělo být také doporučení změn na úpravu legislativy či zavedení důležitých regulací,“ uvádí IKSŽ FSV UK dále k projektu koordinovanému španělskou Universidad de Navarra, který vedle spolupráce s evropskými univerzitami proběhne ve spolupráci s Evropskou federací novinářů.

Pro šestici českých vědkyň, které budou zkoumat odolnost médií vůči dezinformacím, již přinesl první tip novinář Marek Stoniš. Navrhuje, aby se tým z IKSŽ FSV UK zaměřil například na nedávný výrok premiéra Petra Fialy (ODS), jenž ve čtvrtek skrze své profily na sociálních sítích sdílel: „Chci štíhlý stát, který je silný, plní své funkce, je schopen chránit lidi, zajistit jim energie, ale zároveň není zbytečně byrokratický a rozbujelý.“

Podle Stoniše v tomto případě zřejmě na vědkyně nečeká příliš složitá práce, jelikož se dle něj jedná o „snadno vyvratitelnou a zjevně nebezpečnou lež, chcete-li dezinformaci“.

Také jsme psali:

Právník a místopředseda strany PRO Tomáš Nielsen k tomu připojil připomínku sporu zástupců Zdravého fóra s Českou televizí a vzpomenul, že podle Rady ČT Česká televize v pořadu Newsroom ČT24 pochybila, když nedala zástupcům platformy Zdravé fórum možnost vyjádřit se v reportáži, ve které ČT platformu označila za dezinformátora a šiřitele nebezpečných výmyslů. „Copak jsme ztratili zdravý rozum? Copak na tohle potřebujeme genderově korektní odborníky? Kdyby ale dámy měly zájem o diskusi (klidně neveřejnou), jsme připraveni,“ uvedl Nielsen směrem k vědkyním.

Korunu tomu nasadil europoslanec za ODS Jan Zahradil, když se také rozhodl projekt vědkyň okomentovat. 
„Úplně to vidím, za pár let: prezident republiky jmenoval A.S. profesorkou v oboru teorie dezinformací na Katedře strategických komunikací Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Toť hudba budoucnosti,“ napsal Zahradil.

(bar, prvnirzpravy.cz, foto: red.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
73%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
13%