Svátek má: Bohumil

Politika

Velikost textu:

Státní bankrot do čtyř let! Tlustý zúčtoval se Stanjurou

Státní bankrot do čtyř let! Tlustý zúčtoval se Stanjurou

Vlastimil Tlustý se v pořadu na XTV rozpovídal o stavu veřejných financí a především o ministrovi financí Zbyňkovi Stanjurovi, kterého nazval jedním z největších současných zločinců. A také pohrozil státním bankrotem.

Vlastimil Tlustý
21. května 2023 - 08:20

„Část světa se ráčila zbláznit. Bohužel ta naše. Ale ona není velká. Zbytek zeměkoule je v pořádku, ale tady se tedy blbne," řekl úvodem rozhovoru s moderátorem Lubošem Xaverem Veselým exministr financí a bývalý poslanec za ODS Vlastimil Tlustý. 

A ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) je podle něj jeden z největších současných zločinců. Tlustý dále v pořadu vysvětlil, jakým způsobem si stát půjčuje a v čem vidí velké nebezpečí pro naši budoucnost. 

„Před dvěma lety si stát půjčoval na jedno procento na své dluhy. Lidé asi netuší, ale stát si půjčuje vznešeně. On takzvaně prodává státní dluhopisy, ty dluhopisy mají splatnost, po které je musí vyplatit, ale v průběhu té životnosti se z nich platí úroky. Před dvěma lety jedno procento. V loňském roce, a to už je údaj z vládních zdrojů, zaokrouhleno 4,5. To je skok. Letos to bude ještě horší, ale čísla nemám, ale klidně můžeme vydržet s těmi 4,5. Životnost těch státních dluhopisů je různá, ale v průměru 10 let. Co z toho vyplývá? 


Stát, aby vyplatil držitele těch starých dluhopisů, musí vydat nové, z těch zaplatí ten starý dluh a vznikne nový. V čem je rozdíl? Dříve byly za jedno procento a teď jsou za ty 4-4,5, spíš víc. Vyplývá z toho, že když to takhle bude pokračovat, tak jsme na začátku geometrické řady. Vloni stát zaplatil 50 miliard jenom úroky z dluhu, ne ten dluh. Krát 1,4 letos, je to nejméně 70, příští rok krát 1,4 - 98, ale ona ta čísla budou horší. A zkuste násobit dál. Vyjde vám za pár let, že na to stát nebude mít, aby zaplatil 50, 130, 180. Nebude to kde brát. A přitom to číslo 1,4 to je ještě to nejlepší použitelný. 

Kdybych chtěl dělat paniku, budu říkat 1,5, nebo 1,6. A tak vám z toho vyplývá, že ta mělčina je na dohled. Že to bude trvat, teď nevím, jaká budou ta čísla, ale kdyby to bylo 1,4, tak jsem z těch čísel geometrické řady odhadl, že za čtyři roky je po všem," řekl Tlustý s tím, že pak nastane státní bankrot. 

A když ta čísla budou horší než 1,4, tak dřív. Takže si myslím, že vím, z čeho je pan Stanjura zachmuřenej. Ono se to může skácet ještě jemu," dodal Tlustý.

Také jsme psali:

„Já už se dostávám mimo svoji fantazii. Měl bych se štípnout, jestli je to možný. Jsme se dočkali toho, že byla založena časová řada, ze které vyplývá, že vážně a ne za dlouho hrozí bankrot veřejných financí téhle země. A tihle lidičkové se na to koukají, ale nám se snaží vysvětlit: Zatím je to dobrý. Zatím se nic strašného neděje. Všichni mi říkají, že to tady nemám říkat. Já se nemůžu vzpamatovat z toho, v jaký jsme situaci, co tady je vytvářeno. Běžte se podívat na Václavák. Všem je to jedno," uvedl dále Tlustý.

„Když se něco řítí do propasti, tak můžete zasáhnout jenom do určité chvíle. Pak už je to úplně jedno. Pak si jenom říkáte: Zatím letím, je to dobrý, ještě furt letím. Prásk, už neletím. V současné chvíli jsme ve fázi, kdy se blížíme k odrazišti," dodal Tlustý.

(jar, prvizpravy.cz, foto: repro: CNN Prima)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%