Svátek má: Leoš

Politika

Velikost textu:

Spory uvnitř vládní koalice. V nedělní Partii bylo veselo

Spory uvnitř vládní koalice. V nedělní Partii bylo veselo

V pořadu Partie na CNN Prima News se střetli poslanci Jan Skopeček (ODS), Josef Bernard (STAN), Martin Kolovratník (ANO) a Radek Koten (SPD). A hned bylo veselo, když si dva vládní koaliční poslanci vjeli do vlasů.

Partie na CNN Prima News
27. března 2023 - 13:02

Ač pochází Skopeček s Bernardem z jedné koalice, hádali se o to, kolik peněz půjde dostat do rozpočtu. „Vy jste rozvrátili rozpočet,“ vmetl Bernard Skopečkovi. Kolovratník se smál. „Já jsem zvědav, co z toho vyjde, když vy se v koalici hádáte,“ kroutil hlavou. Pak nastoupil Koten a navrhl plán, jak uzdravit české státní finance. „Zdaňte Google, zdaňte Facebook a peníze budou,“ pravil. Prý by také přestal posílat zbraně na Ukrajinu.

„Já osobně si myslím, a celé hnutí STAN si to myslí také, že takto nejsou české státní finance udržitelné. My jsme za poslední 4 roky navýšili dluh o tolik, jako za předchozích 27 let. My jsme tempo zadlužování zrychlili osmkrát,“ připomínal Bernard.

„Ono bylo jednoduché v minulosti snižovat daně a zvyšovat nároky na státní rozpočet, ale teď musíme něco udělat. Bude to bolet,“ upozorňoval dál.

„Já, když jsem se zúčastnil těch jednání, tak jsem měl pocit, že ODS je snad jediná, která chce hledat úspory. U ostatních koaličních partnerů jsem toto neviděl. Já neznám ekonomický balíček hnutí STAN, ale z toho, co uniklo do médií, tak je tam i to zvyšování daní, a to my v ODS určitě nepodpoříme. Pokud se něco utrhlo ze řetězu, tak to jsou výdaje. Pokud my budeme zvyšovat daně, tak vláda bude jen více přerozdělovat, ale ty výdaje se tím nesníží,“ upozorňoval Skopeček.

„To, co jste tady předvedli, ukazuje na nekompatibilitu vašich stran,“ smál se Kolovratník. A posléze dodal, že zrušení superhrubé mzdy, k čemuž společně přistoupili poslanci ANO, ODS, SPD a komunistů, bylo správně.

„Já jsem zvědav, co z toho vyjde, když vy se v koalici hádáte a představujete různé balíčky,“ kroutil hlavou Kolovratník. Tato slova ale rozpálila poslance Bernarda a vyrazil do útoku.


„Vy jste byli ti, kteří rozvrátili rozpočet, vy jste snížili daně tak, že je tam dneska sekera 120 miliard korun. To byl ohromný proinflační impulz. Já jsem přesvědčen, že to je důvod, proč máme jednu z největších inflací. To byl jeden pozměňující návrh a vy jste tím rozvrátili veřejné finance. Hnutí ANO, ODS, SPD a komunisté,“ volal ve studiu Bernard.

Když dostal slovo Koten, konstatoval, že Česko je jednou z mála zemí, která nezdaňuje dividendy zahraničních vlastníků firem. Nezdaňuje peníze, které odcházejí z republiky.

„Já si myslím, že je normální platit daně. Český občan odvádí peníze státu někdy do poloviny roku. Teprve ve druhé polovině roku pracuje na sebe. Vy to chcete ještě zvyšovat, dobře, ale tak to zvedněte i pro ty giganty. Když zdaníme Google, zdaníme Facebook, tak ty peníze tady budou,“ řekl Koten.

„Vy máte příjmy státního rozpočtu v tuto chvíli děravé jako cedník. Proč jste zrušili např. EET?“ ptal se Kolovratník.

„Protože nic nepřinášela,“ odpověděl okamžitě Skopeček.

Když se ke slovu znovu dostal Bernard, upozorňoval, že finanční situace státu je opravdu velmi špatná a je třeba hledat nejen úspory, je třeba rušit daňové výjimky, slučovat agendy na úřadech a tak podobně. 

„Pokud něco zásadního neuděláme, tak jsme do pěti let v pořádném maléru,“ uvedl Bernard.

Také jsme psali:

„Vláda si neuvědomuje, že má pracovat ve prospěch českých občanů. Mně přijde, že priority má vláda úplně jinde. V Bruselu a na Ukrajině … My tam stále posíláme zbraně, tím přiléváme benzín do ohně a válka tam pokračuje. Její konec je v nedohlednu. Přitom český občan si ze svých daní platí zdravotní péči, sociální systém a tak podobně, ale neplatí si eskalaci války na Ukrajině. Takže to, co je potřeba dělat, je zřejmé,“ naznačoval Koten.

„To, co tady říká kolega Koten, na to asi nemá cenu reagovat. Dokázali jsme přijmout statisíce uprchlíků, nejsme žádní xenofobové, jak se nám tady někteří progresivisté snažili podsouvat. My jsme tu situaci zvládli,“ bránil se Skopeček.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: red.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX