Svátek má: Václav

Politika

Velikost textu:

Soudce bojoval v soudní síni i s koronavirem

Soudce bojoval v soudní síni i s koronavirem

Soudce, který pravděpodobně byl tehdy již potrefený koronavirem, odmítal uznat, že obžalovaný kvůli koronaviru v rodině nechce přijet k soudu. I tak si lze vykládat pozoruhodný příběh soudního jednání o údajném tunelování firmy Melbro.

Ilustrační foto
30. října 2020 - 07:20

Soud probíhající v biskupském městě Litoměřicích měl v říjnu dvojí koronavirové vystoupení. Hlavní hrdinou je Vladislav Větrovec. Je obviněn z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Toho se měl dopustit společně s bývalým konkurzním správcem Josefem Vavřičkou. Podle obžaloby oba vytunelovali z litoměřické společnosti Melbro a českolipské Autostar Velimex přibližně 39 milionů korun, píše publicista .František Roček.

Podnik Melbro měli podle státního zastupitelství Vavřička a Větrovec připravit o tři desítky milionů.

Háček je v tom, že obžaloba je poněkud podivná, protože již v jednom soudním procesu na téma zpronevěry v českolipské firmě Autostar Velimex byl Větrovec shledán nevinným. „Jenom jsem vykonával, co mi bylo uloženo, stejně jako v Melbru,“ hodnotil svou práci Větrovec.


Koronavirové finále

Dvacet let stará kauza, kterou soud rozplétá už přes desetiletí, míří do finále. Soudce Vlastimil Nedvěd chce co nejdříve uzavřít kauzu. Již začátkem roku nechal dát Větrovce do vazby, že se měl vyhýbat soudnímu jednání, byť Větrovec měl lékařská potvrzení. Uvalenou vazbu odvolací krajský soud zrušil.

Podruhé byl soudce velmi netrpělivý 13. října, protože Větrovec nemohl přijít k soudu pro podezření na možnost nákazy koronavirem, ale soudce chtěl co nejdříve soud ukončit.

Praktický lékař Větrovcovi naordinoval klid doma s měřením teploty a základními léky kvůli kašli a zvýšené teplotě. Měl by být v domácím klidu 10 dnů, dále rozhodne test na covid-19. Větrovcův syn přišel do kontaktu s covid pozitivním člověkem, nakonec byl covid pozitivním i Větrovcův syn.

„Mohl jsem být také covid pozitivní. V této situaci mě chtěl soudce stůj co stůj u soudu. Je tím posedlý, možná by se znovu pokusil mě dát do vazby. Přitom u soudu prý bylo evidentní, že je soudci Nedvědovi blbě, špatně dýchal, ale nešel k lékaři. Byla to od něho nezodpovědnost, protože nakonec sám netrpělivý soudce skončil v nemocnici s koronavirem. Zažil jsem již hodně, ale tak absurdní situaci ale ne,“ uvedl Větrovec.

Podle Větrovce při jednání 13. října riskoval soudce koronavirové nebezpečí proto, aby rozhodl, že další žádné dokazování již nepřipustí, aby mohl v několika týdnech jednání soudu co nejrychleji ukončit.  

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Je řešením krize demise současné vlády?

Ano
transparent.gif transparent.gif
42%
Ne
transparent.gif transparent.gif
26%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
32%