Svátek má: Ondřej

Politika

Velikost textu:

Skandální chování na Úřadu vlády a snaha o podplácení médií

Skandální chování na Úřadu vlády a snaha o podplácení médií

Podivné praktiky na Úřadu vlády, jak si za peníze daňových poplatníků kupovat "věrná" média. A když se na to přišlo, všichni najednou dávají ruce pryč. Možná proto si na své nekalé praktiky chystají "transparentní" dotace pro spřízněná média a neziskovky.

Úřad vlády ČR
9. února 2023 - 09:01

Úřad vlády má problém vysvětlit kontroverzní záměr, kdy podepsal smlouvu až na půl milionu korun ročně s novinářem a komentátorem serveru Forum24 Jiřím Sezemským. Ten měl premiéru Petru Fialovi (ODS) podle smlouvy radit v oblasti sociálních věcí, které se přitom ve své praxi primárně nevěnuje. Sezemský se kvůli rozruchu kolem kontraktu rozhodl angažmá rychle ukončit. 

Otázky vzbudila i výše honoráře, která výrazně převyšuje odměny jiných poradců. Úřad vlády však nechce výběr Sezemského do této role či jeho ohodnocení komentovat a věc považuje za uzavřenou. Sám Jiří Sezemský tvrdí, že došlo ke špatné interpretaci událostí. 

„Není to tak, že jsem měl být poradce premiéra, to je posunutá informace. Krátce řečeno, v plánu bylo, že bych posílal připomínky k některým zákonům ministerstva práce. Ale neměl jsem být v žádném poradním týmu,“ řekl deníku Echo24 Sezemský. 

Podle něj tak rámcová smlouva, která zmiňuje závazek poskytovat poradenské a konzultační služby pro předsedu vlády, nevypovídá o skutečné náplni práce. Podle smlouvy mu měla náležet taxa až 500 Kč za hodinu do maximální výše půl milionu ročně. 


„Předmětem této smlouvy je závazek poskytovatele zajišťovat pro předsedu vlády České republiky a objednatele za podmínek stanovených touto smlouvou komplexní poradenské a konzultační služby v oblasti sociálních věcí – formou zpracování odborných vyjádření či stanovisek, konzultací, analýz, účasti na jednáních a dalších činností vyplývajících ze zadání objednatele a pro jeho potřeby,“ uvádí smlouva. 

Skutečný rozsah práce by však podle Sezemského dělal maximálně pár hodin měsíčně a nešlo by o tvorbu analýz či účast na jednáních, jak rámcová smlouva udává.

Na smlouvu z poloviny ledna upozornila Jana Bobošíková ve svém pořadu Aby bylo jasno. Úřad vlády deníku Echo24 potvrdil, že se Sezemský rozhodl smlouvu ukončit.

Také jsme psali:

Proč se měl poradcem pro sociální oblast stát Jiří Sezemský či proč byla výše jeho možné odměny stanovena na zmiňované částky, Úřad vlády komentovat nechtěl.

Jak je vidět, na jeden ne zcela transparentní záměr se přišlo. Evidentně to však vládní garnituře nestačí a nenechají se od svých cenzorských úmyslů jen tak odradit. Možná proto stále tají znění připravovaného zákona pod rouškou boje proti dezinformacím a také chytají schválit stomiliónovou dotaci pro svá nakloněná média. A aby toho nebylo málo a byli dobře krytí, tak ještě padesát miliónů pro samozvané neziskovky, které by měly určovat, kdo šíří tu "správnou vládní pravdu", a tím správným směrem také dotační peníze nasměrovat. 

(dan, prvnizpravy.cz, foto: red.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
17%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
76%