Svátek má: René

Politika

Velikost textu:

Rajchl: Nebudeme přihlížet tomu, jak vláda ničí naší zemi

Rajchl: Nebudeme přihlížet tomu, jak vláda ničí naší zemi

Vedení strany PRO v čele s právníkem Jindřichem Rajchlem vyzvalo českou vládu, aby učinila zásadní kroky v oblastech energetiky, svobody slova a zahraniční politiky. Rajchl též informoval o svolání březnové demonstrace na Václavské náměstí. 

strana PRO
8. února 2023 - 09:01

„Je konec pasivity. Je nezbytné se skutečně ozvat,“ oznámil místopředseda strany PRO Tomáš Nielsen a společně s právníkem a předsedou PRO Jindřichem Rajchlem vyzval českou vládu, aby učinila kroky v oblastech energetiky, svobody slova a zahraniční politiky. 

„Válka na Ukrajině není naší válkou. Z právního pohledu k Ukrajině nemáme žádné mezinárodněprávní závazky,“ poznamenal místopředseda strany Ondřej Svoboda a vyzval k ukončení vojenské podpory země. Rajchl též informoval o svolání březnové demonstrace na Václavské náměstí. 

„Nebudeme přihlížet tomu, jak vláda ničí naší zemi,“ avizoval.

Právník a první místopředseda PRO Tomáš Nielsen na tiskové konferenci uvedl, že je jeho strana přesvědčena, že Česká republika dlouhodobě směřuje k likvidaci základních hodnot, jimž stále věří velká část společnosti“. Jmenoval, že jde o hodnoty, jako je „vláda práva, humanismus, suverenita, pluralita názorů, ochrana zájmů České republiky či úcta k právům a svobodám jednotlivce.

„Vláda České republiky s podporou většiny v Poslanecké sněmovně a s podporou Senátu, a samozřejmě v současné době i s podporou nově nastupujícího prezidenta, se těchto hodnot vzdala a prokázala a nadále prokazuje, že není schopna řešit naše problémy a spravovat majetek, který jsme společně vytvořili,“ kritizoval. Vláda podle něj místo toho „investuje do vlastního marketingu“, „snaží se udržet naši zemi rozdělenou a snaží se udržovat lidi v pocitu strachu“.


„Vytváří v nás pocit, že jsme ve válce, že nás ohrožují jakési tajemné dezinformační síly, že je správné předat suverenitu českých občanů do rukou orgánů Evropské unie a že je načase zavést princip jakési jediné pravdy, jediné ideologie. Bez ohledu na to, jakou cenu za to všichni budeme platit,“ míní Nielsen. 

Velký podíl mají mít na jím popisované situaci též podle jeho názoru i média včetně veřejnoprávní televize a podle toho, na jaké straně virtuální barikády kdo stojí, se podle Nielsena navíc rozhodují i soudy.

První místopředseda PRO míní, že většina českých voličů současnou vládu nepodporuje, a tvrdil, že jsme „oběťmi“ současného kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS).

Strana PRO je podle Nielsena přesvědčená, že je třeba zastavit směr, kterým nás podle něj „vláda ve spolupráci s byrokraty Evropské unie vede“. „Abychom zastavili snahu o úplnou likvidaci rodinných hodnot, snahu o odosobnění člověka, o zavedení jakéhosi kolektivního myšlení, a to dnes už i na úrovni škol,“ jmenoval.

PRO dnes podle něj vyzvalo premiéra Fialu, aby jeho vláda učinila kroky ve třech oblastech. První z nich má být svoboda slova. „Vnímáme ji za nejzásadnější hodnotu demokratického prvního státu, kterou současná vláda dokázala zpochybnit snad ještě více, než to dokázal komunistický režim před rokem 1989,“ řekl Nielsen, jenž v devadesátých letech vedl pražskou organizaci mladých komunistů.

Druhou oblastí pak má být zahraniční a bezpečnostní politika. „Vláda ji založila na naprosto nekritické adoraci ukrajinského režimu v jednom z největších konfliktů posledního desetiletí. Vláda ji řeší bez jakékoli koncepce a strategie,“ vyčítal kabinetu.  

Za třetí pak jmenoval oblast energetiky. Ta se podle něj naší vládě „zcela vymkla z kontroly“. „Je původcem historicky asi nejhorší inflační situace, inflační krize, kterou naše vláda řeší tím, že plundruje naše peníze ze státního rozpočtu,“ myslí si Nielsen. Nelze podle něj přihlížet tomu, jak má vláda „zadlužovat naše děti a jejich děti jenom proto, aby si zaplatila oblibu u médií a vyhověla zájmům Evropské unie a dalších skupin“.

V oblasti svobody slova tak PRO představilo požadavky pro vládu zahrnující zavedení kroků k zákonné povinnosti provozovatelů online sociálních sítí, aby „neomezovali svobodu projevu“, a „právo na vyhledávání informací tam zveřejněných, nesměřuje-li takové omezení k ochraně člověka na soukromí“, požadavek na zavedení zákonné povinnosti pro média „poskytovat objektivní a vyvážené informace“. Porušení těchto dvou povinností by pak podle strany mělo být přestupkem.

Nielsen jmenoval rovněž požadavek na úpravu pravomocí Rady ČT a Rady ČRo, aby mohly sankcionovat vedení obou veřejnoprávních médií při porušení jejich zákonných povinností či kodexu. Zajištěna by měla být podle něj rovněž nezávislost složení těchto rad bez ohledu na aktuální politickou reprezentaci.


Vyloučeny by z veřejnoprávních médií měly podle něj být i „názorové pořady, jejichž cílem je propagace konkrétního myšlení v oblasti politiky i vědy“, a zrušena pozice vládního zmocněnce pro oblast médií a dezinformací. Rovněž by podle něj měla vláda informovat EU, že v Česku ukončuje veškeré své aktivity v souvislosti se „šířením takzvaných dezinformací“.

U energetiky předseda strany Jindřich Rajchl označil coby nezbytné odkoupení akcií energetické společnosti ČEZ od minoritních vlastníků. To by podle něj umožnilo regulovat cenu elektřiny bez rizika žalob minoritních akcionářů.

Česko by se podle Rajchla mělo „vyvázat z určení ceny kontraktů pro vnitrostátní dodávky elektřiny z cenové hladiny určované energetickou burzou v Lipsku“ a okamžitě odstoupit ze systému obchodování emisních povolenek ETS či uzavřít „dlouhodobý kontrakt na dodávky zemního plynu obdobný maďarskému, německému či srbskému kontraktu“. Stejně jako u plynu by chtěl odstoupit z burzovního systému i v rámci plynu a regulovat by se měla cena obou komodit.

Jmenoval též požadavek na odstoupení od závazku cenového stropu na ruskou ropu, na kterém se shodly země EU a největší ekonomiky světa G7.

Podle Rajchla má za čtrnáct dnů od doručení výzvy jeho strany PRO vláda informovat, že dané požadavky přijímá a zahajuje práci na jejich realizaci.

Místopředseda Petr Vacek pak ještě doplnil požadavky směrem k zahraniční politice. Vláda má podle něj deklarovat, že Česká republika usiluje „o nalezení mírového řešení válečného konfliktu na Ukrajině“. „Požadujeme zahájení konzultací se státy V4, Evropské unie a na půdě OSN o možnostech uspořádání mírové konference za účasti zástupců Ruské federace, Ukrajiny a Spojených států amerických, kdy hostitelskou zemí by mohla být Česká republika,“ pokračoval.

Požadavkem strany má být také závazek, že nedojde k vyslání vojenských jednotek bez „výslovného mandátu Rady bezpečnosti OSN“ s výjimkou plnění článku 5 NATO či revize materiální pomoci Ukrajině a ukončení dodávek vojenského materiálu pro napadenou zemi.

Také jsme psali:

„Válka na Ukrajině není naší válkou. S Ukrajinou nemáme jedinou smlouvu o společné obraně a Ukrajina není členem NATO. Z právního pohledu tedy k Ukrajině nemáme žádné mezinárodněprávní závazky. Vláda České republiky se přesto rozhodla podporovat ukrajinský režim za každou cenu,“ uvedl pak další místopředseda strany, Ondřej Svoboda, s dotazem, kde je prý jistota, že by se Ukrajina v případě pomoci nám zachovala stejně v podobné situaci. „To mi jasné není,“ řekl. 

Rozhodování politiků v otázce obrany je podle něj zřejmě „ovlivněno prozápadním populismem a propagandou“.

Rajchl závěrem tiskové konference vyzval, aby se občané spojili proti „rozšiřování bídy v České republice“, a informoval, že PRO svolává všechny občany na setkání „Česko proti bídě“ na 11. března letošního roku na Václavské náměstí. „Nemůžeme a nebudeme přihlížet tomu, jak vláda ničí naši zemi. Jak nás zbavuje suverenity, svobodného myšlení a svobody jako takové,“ zdůraznil závěrem Jindřich Rajchl.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: red.)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
21%
Ne
transparent.gif transparent.gif
9%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
70%