Svátek má: Andrea

Politika

Velikost textu:

Politici se konečně poučili – budou řídit sport systémově!

Politici se konečně poučili – budou řídit sport systémově!

Určitě jste zaznamenali, že Janek Kroupa, námezdní detektiv, pardon, vlastně investigativní novinář, se po delší odmlce opět vynořil na světlo boží.

Ilustrační foto
17. června 2022 - 08:12

A Janek Kroupa,přinesl s sebou pro mnoho lidí zajímavé téma – podařilo se mu rozpovídat Simonu Kratochvílovou, bývalou náměstkyni MŠMT, spolu s Miroslavem Peltou nepravomocně odsouzenou v kauze sportovních dotací.

Jurečka, Rychetský, Valachová, Graclík, Půta, Šťovíček, Chvojka, Šmarda, Volný, Netolický, Vernerová, Šlégr, Nejedlý, Faltýnek… a další. Říkáte si, co je to za podivnou skupinu povědomých jmen? Ano, nepletete se, jde o některé známé postavy z řad politiků nebo jinak vlivných a mocných, které S. Kratochvílová během dlouhého povídání s J. Kroupou označila za svoje spoluviníky s tím, že by rozhodně měli jít „sedět“ spolu s ní. Tito lidé prý po ní něco chtěli, dělali tedy to stejné jako Pelta (pravděpodobně nemá na mysli intimní oblast, protože za mravní pochybení odsouzená nebyla). Ona chudinka byla pouhou „služebnicí mocných“ a provinila se jen tím, že neuměla neplnit jejich přání. Tito mocní by se o ni tedy měli postarat (zajistit její nevinu) a když to neudělali, měla by je čekat stejně skvělá budoucnost, jako ji.

Nechme stranou, jestli je S. Kratochvílová odsouzená spravedlivě, ani se neptejme, proč se rozpovídala až teď…, nejsme soudci a stejně bychom se nesjednotili. Jedno je ale jisté, mocní vždy budou mít snahy ovlivňovat všechny oblasti, kde se rozdělují peníze. A ve sportu se jich rozděluje docela dost. Pamětníci určitě vědí, že Kratochvílová s Peltou nejsou prvními odsouzenými v této oblasti.  

Uvedené dotační pochybení se odehrálo za Sobotkovy vlády, kdy se sportovní dotace rozdělovaly ještě na MŠMT. Následující vládnoucí garnitura (menšinová vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM), učinila razantní kroky, aby k těmto excesům už nedocházelo, řekla si, že bude lepší řídit sport efektivněji, přímočařeji, schválila tedy (nevadí že rozhodl jediný hlas – máme přece demokracii) novelu zákona o sportu, jejíž součástí bylo zřízení Národní sportovní agentury, samostatné rozpočtové kapitoly, po které český sport dlouho volal. Do křesla jejího šéfa usedl, tedy přesněji byl jmenován, Milan Hnilička a národ tleskal, protože kdo jiný mohl rozumět českému sportu lépe a být spravedlivější než národní hrdina z Nagana, který měl tu čest tehdejší hokejovou cestu k olympijskému zlatu sledovat přímo ze střídačky. Někteří občané však tuší, že agentura vznikla hlavně proto, aby A. Babiš a spol. mohli jednoduše a lépe ovládat český sport. Milan Hnilička tedy s pompou začal budovat agenturu, převzal sportovní agendu od ministerstva, ale velmi brzy svoje místo opustil. Oficiálně rezignoval z osobních důvodů a není naším úkolem rozvádět, jaké byly skutečné důvody, které jeho konci předcházely. M. Hniličku vystřídal Filip Neusser, který možná ještě dnes otvírá Hniličkovy skříně, z jedněch vymetá špínu, nad druhými se nestačí divit, v dalších něco hledá, ale nenachází.

Zanechme vzpomínek a pojďme k současnosti, vždyť imperativem vývoje lidské společnosti je poučení se z chyb minulosti a postupné vylepšování a zdokonalování minulého. Nynější vládní koalice vytvořila skupinu „K10“ v níž jsou vždy dva zástupci každé z pěti koaličních stran. Její členové se zamysleli a zplodili novelu zákona o podpoře sportu. Ani tato novela ale opět, jako všechny předchozí, neřeší změny tak, aby odpovídaly skutečným potřebám českého sportu, ale podrobně určuje, kdo a jak bude českému sportu vládnout, prostě kdo bude rozdělovat peníze.Podle této nejnovější novely má Národní sportovní agenturu řídit pětičlenný kolektivní orgán (jeden zástupce z každé koaliční strany) a činnost tohoto orgánu má kontrolovat desetičlenný dozorčí orgán, v němž usednou, světe div se, vždy dva zástupci z každé koaliční strany. Není to dokonalé?

Nenechte se překvapit ani tím, že novela nebude vládním, nýbrž poslaneckým návrhem. Vládní návrhy musejí totiž projít resortním připomínkovacím řízením, legislativní radou vlády, někteří pomýlení a zpupní úředníci by mohli mít snad nějaké připomínky či dokonce výhrady, tak návrh bude předložen jako poslanecký, a ten si poslanecká sněmovna rychle a bez problémů schválí.

Cítíte tu zásadní a dokonalou změnu oproti minulosti? Dříve si mocní (kdo jim dal tu moc?) museli dveře ke státním penězům pro sport otvírat s pomocí nějakého prostředníka (ať už to byla S.Kratochvílová, nebo řada jejích předchůdců), tak se rozhodli tuto neosvědčenou praxi zrušit, vylepšit, zjednodušit, mezičlánky vyřadit, uzákonit si systém, který jim umožní s penězi nakládat přímo a tak, jak budou chtít a potřebovat. A běda těm, kterým by se to snad nelíbilo! Prošlo to standardním demokratickým schvalovacím procesem a basta.  

Vždyť už jsme si za posledních několik měsíců zvykli, že pravda je jen jedna, a to ta, kterou troubí do světa současná vládní garnitura. A toho, kdo by náhodou měl jiný názor, raději rychle potrestáme, aby ho pro příště ta rebélie přešla.

A nám nezbývá než oněch patnáct statečných, kteří budou rozdělovat peníze na podporu sportu a sami sebe při této bohulibé činnosti kontrolovat, obdivovat a vážit si jich, protože mají odvahu tuto složitou a odpovědnou práci ve prospěch občanů vykonávat. Klobouk dolů před genialitou mocných!

Nemůžeme zakončit jinak než v dnešní době okřídleným klišé „skvělá práce, zase jsme se trochu posunuli“. Jen jde o to kam! Koho by snad napadlo, že od demokracie k totalitě, od nezištné služby občanům k osobnímu prospěchu, tak ať tu myšlenku radši rychle spolkne! Není přece pochyb o tom, že vládnoucí koalice přesně plní svůj volební program a všechno, úplně všechno, dělá jen a jen ve prospěch občanů!

Český sport se má na co těšit! Pán Bůh s námi a zlé pryč!

(svob,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Je řešením krize demise současné vlády?

Ano
transparent.gif transparent.gif
37%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
30%