Svátek má: Andrea

Politika

Velikost textu:

Podpora Ukrajiny mezi Čechy slábne, ukázal průzkum CVVM

Podpora Ukrajiny mezi Čechy slábne, ukázal průzkum CVVM

Agentura Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zveřejnila průzkum, ze kterého vyplývá, že více než polovina dotázaných nesouhlasí s kroky české vlády ohledně podpory Ukrajiny a myslí si, že je podpora příliš velká. 

CVVM, výzkumná agentura AV ČR
11. května 2023 - 13:02

Závěry šetření mimo jiné poukazují na to, že kroky vlády podporují voliči vládních stran, ti, kdo vládě důvěřují, a ti, kdo se politicky řadí jednoznačně na pravici.

Šetření probíhalo v průběhu letošního února a března. Průzkumu, který byl zaměřený na otázky ohledně Ukrajiny, se zúčastnilo 861 lidí. Z šetření například vyplynulo, že v současné době se o vývoj na Ukrajině zajímá zhruba 59 procent české veřejnosti, je to o zhruba 19 procentních bodů méně, než tomu bylo na jaře loňského roku, tedy po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.„V dlouhodobém srovnání od roku 2014 jde však stále o třetí nejvyšší podíl, druhý nejvyšší byl zaznamenám v březnu 2014, po masových protestech na Ukrajině a svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče,“ stojí v závěrech šetření.

„Podrobnější analýza ukázala, že souhlas s kroky vlády roste spolu se stupněm nejvyššího dokončeného vzdělání, se zlepšujícím se hodnocením životní úrovně vlastní domácnosti, s rostoucím zájmem o vývoj tamní situace, s rostoucím zájmem o politiku obecně a také se sílící mírou pocitu ohrožení v souvislosti se situací na Ukrajině,“ komentoval autor šetření Martin Spurný.


Podle něj ve vyšší míře kroky vlády podporují voliči vládních stran, ti, kdo vládě důvěřují, a ti, kdo se politicky řadí jednoznačně na pravici. „Nesouhlas s kroky vlády se ve zvýšené míře objevoval mezi rozhodnými nevoliči, těmi, kdo vládě nedůvěřují, a těmi, kdo se politicky řadí jednoznačně na levici,“ doplnil Spurný.

(jar, foto: repro Twitter cvvm)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
74%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
13%