Svátek má: Bohumil

Politika

Velikost textu:

Pirátka Jana a komunistická ideologie rozpálily Bartoše do běla

Pirátka Jana a komunistická ideologie rozpálily Bartoše do běla

Předseda Pirátů Ivan Bartoš se na Twitteru opřel do stranické kolegyně Jany Michailidu, která se v minulosti na stranickém fóru přihlásila k původní komunistické ideologii. Ta si to ale nenechala líbit a i ona Bartošovi pěkně vyčinila. 

Jana Michailidu (Piráti)
22. května 2023 - 16:02

Michailidu se o víkendu zúčastnila Dní antikapitalismu. Akci, která byla věnovaná „marxistickým přednáškám a debatám“. To ale pobouřilo právě Bartoše, který na sociální síti zdůraznil, že by se měla zamyslet a přehodnotit své fungování ve veřejném prostoru.

Výrok o sympatiích k ideálům komunismu před rokem nechtěně vynesl kandidátku na šéfku Pirátů Janu Michailidu na titulní stránky novin. V nedávném rozhovoru pro idnes.cz také uvedla, že by již nyní volila jiná slova. V rozhovoru současně doplnila, že právě minulý režim v očích lidí na dlouhá léta poškodil komunismus i levici jako takovou.

„Dnes jsme se byli vzdělávat na Dnech antikapitalismu spolupořádaných Socialistickou Solidaritou s podporou nadace Rosy Luxemburgové,“ napsala v neděli na Twitteru Michailidu.

„Progresivní levicové iniciativy nabývají dle mého názoru na významu a budou stále důležitější s prohlubující se ekonomickou, klimatickou i geopolitickou krizí a na ni navázanými krizemi demokracií a nástupu podpory fašizujících hnutí a stran,“ dodala v dalším tweetu. 

„Program byl vpravdě úžasný už na papíře, ale to, co nás čekalo doopravdy, předčilo veškerá má očekávání,“ uvedla nadšeně Michailidu řadící se do levého křídla Pirátské strany. Zaujaly ji také přednášky zahrnující například překlady analýz Leninových textů.


Nebo přednášky Socialistické opozice v dnešním Polsku a Maďarsku: „Následovala dvoupřednáška zástupců demokratické levicové opozice z Polska a Maďarska, kde zažívají tužší časy, které nás možná v budoucnu čekají. Ekonomický populismus úspěšně maskující osekávání lidských práv a oportunistické autoritářství se nevyhnul ani jedné z těchto zemí,“ sdílela informace z přednášek v rámci antikapitalistické akce.

Kromě toho vypíchla rovněž přednášku Sezgina Boynika z Rab-Rab Press: „Mně jako totálnímu barbarovi přinesla úžasný průlet partikuláriemi významu avantgardy v revoluci, levicových hnutích a vůbec progresivním smýšlení,“ uvedla někdejší kandidátka na šéfku Pirátů.

Od aktivit Michailidu dal okamžitě ruce pryč předseda Pirátů Ivan Bartoš s tím, že jsou to její soukromé aktivity a vyjádření, které rozhodně nereprezentují názory Pirátské strany. Každopádně začal velmi zlehka tím, jak svou stranikcou kolegyni vychvaloval v jiných oblastech. 

„Janka Michailidu je bezesporu odbornice na otázky týkající se psychotropních látek, či jejich regulace a využití ve společnosti. To nic nemění na tom, že její soukromé aktivity a řada veřejných vyjádření, které rozhodně nereprezentují názory Pirátské strany, vnímám z pozice předsedy jako zcela nevhodné,“ vyjádřil se k aktivitám své stranické kolegyně.

„Hrůzy komunistické diktatury dvacátého století v řadě zemí světa včetně České republiky nelze relativizovat nebo dokonce adorovat. Nechci Jance Michailidu nic podsouvat, ale měla by se, byť stále věřím, že významnou část v jejich úvahách hraje trochu hloupá a prvoplánová provokace, zamyslet a přehodnotit své fungování ve veřejném prostoru. Komunismus i fašismus jsou stejně zhoubné ideologie. Jejich naplňování v historii a bohužel i dnes stálo životy milionů lidí, skrze tyto ideologie byly a jsou pošlapávány hodnoty, které Pirátská strana od svého vzniku reprezentuje,“ zdůraznil ve svém tweetu, kterým reagoval na šířící se dotazy lidí, zda o aktivity Michailidu budou Piráti distancovat, nebo to tolerovat.

Také jsme psali:

Svým odmítavým postojem a slovy o provokaci rozpálil Michailidu do běla. Během chvíle jeho tweet reflektovala. 

„Cože prosím? Viděl jsi vůbec, na jakých přednáškách jsem tam byla? Týkaly se role avantgardního umění v revolučním hnutí a ukrajování lidských práv v současném Polsku a Maďarsku. Můžeš mi laskavě říct, co z toho je PROVOKACE? A proč tady zas jedeš nějakou antikomunistickou ódu?“ odepsala dotčeně Bartošovi.

S Pirátskou stranou se člověk vskutku nenudí. Ve vládě sice moc vidět nejsou, ale zato umí alespoň pobavit na sociálních sítích. Smutná vizitka této vládní strany. 

(jar, prvnizpravy.cz, foto: red.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
65%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
18%