Svátek má: Monika

Politika

Velikost textu:

Novodobí inkvizitoři ohrožují demokracii, varuje politolog

Novodobí inkvizitoři ohrožují demokracii, varuje politolog

Politolog Michla Klíma se ve svém článku rozepsal o falešných ochránců demokracie, novodobých inkvizitorech a všech, kteří dnes v České republice ohrožují demokracií. Trošku jiné čtení než od jmenovce Klímy, bývalého vrchního cenzora. 

politolog Michal Klíma
29. dubna 2023 - 09:01

Politolog Michal Klíma popsal, kdo v České republice ohrožuje demokracii. Jsou jimi inkvizitoři, kteří mají za cíl odhalovat domácí nepřátele, vylučovat je ze společnosti a propouštět z práce. 

„Militantní obrana demokracie se převrací ve svůj protiklad. Českou demokracii totiž ohrožují dnešní inkvizitoři, kteří se vydávají za její pravověrné obránce,“ varoval politolog Klíma ve svém komentáři na webu blogosvět.cz.

K jejím záměrům dodává: „Chtějí rozhodovat o tom, co je věda a co dezinformace. Chtějí hlavně odhalovat domácí nepřátele. Chtějí je ostouzet, vylučovat ze společnosti, propouštět z práce, zbavovat funkcí. Vždyť přece vedou svatou válku proti zlu. Vždyť je předurčuje ideologie progresivismu.“

Ve jménu obrany demokracie oprášili i komunistickou teorii o zostřování třídního boje při budování nové společnosti, jako by z oka vypadli inkvizitorům z období mccarthismu v USA v padesátých letech 20. století, pokračoval Klíma.

V současném Česku podle jeho slov neblaze prosluly inkvizitorské skupiny typu Manipulátoři.cz a Čeští elfové. „Svým bojem dobra proti zlu způsobily obrovské lidské škody a ztráty společnosti. Udělaly medvědí službu demokracii. Svou netolerancí a militantností přispěly k rozkolu společnosti, k nárůstu nedůvěry vůči elitám, většinovým médiím a institucím demokratického státu,“ uvedl politolog Michla Klíma.


Vrací se k jejich působení v době covidové. „Právě v té době samozvaní inkvizitoři v Česku ještě více strašili a přitvrdili vůči lidem s kritickým myšlením, které hanlivě označovali za dezinformátory a Putinovy agenty. Do chodu uvedli propagandistickou a psychologickou mašinérii za účelem zostuzování lidí. Na seznam dezinformátorů zapsali osobnosti z oblasti medicíny a přírodovědy,“ dodal Klíma.

Nikdo však stále nenašel odvahu a slušnost se alespoň omluvit za fatální omyly a chyby a někteří pokračují v křižáckém tažení proti domnělým vnitřním nepřátelům.

A tak v posledních týdnech a měsících dál stoupá společenský tlak na vylučování názorově nepohodlných. 

„Profesor Drulák byl propuštěn ze zaměstnání, docent Ševčík je v procesu odvolávání z funkce děkana a olympijský vítěz Svoboda je trestán za vyslovení názoru v České televizi,“ uvádí Klíma a zmiňuje stále platný dokument týmu KRIT Ministerstva vnitra, který požaduje provádět „monitoring nálad“.

„Současní inkvizitoři i v době postcovidové dál šíří netoleranci a nenávist, konzervují rozkol ve společnosti. Svým jednostranným informováním, svými mediálními výpady proti lidem s kritickým či alternativním myšlením přispívají k vyhrocené atmosféře, ve které se daří neoficiální cenzuře a autocenzuře,“ napsal a odkázal na průzkum agentury SANEP, který ukazuje, že se lidé v dnešní době nejvíce obávají šikany na internetu, výpovědi z práce a narušení vztahů s kolegy a přáteli.

Také jsme psali:

„Ano, zákeřná nemoc napadá demokracii v Česku. Jmenuje se mccarthismus. Je třeba porozumět mechanismům, které vedou k nástupu novodobých kazatelů a autoritářů, kteří za mediální a politické podpory jsou schopní nastartovat masové vymývání mozků a realizovat neuvěřitelné sociální inženýrství v podobě nejdelších uzávěr škol v Evropě a dalších represivních opatření,“ napsal Klíma.

Doporučuje studovat americké období mccarthismu v letech 1950–1956 i projevy zostřování třídního boje při budování socialismu v Československu v režii Stalina. „Jako by se oživovala hesla té doby: ‚Kdo nejde s námi, jde proti nám.‘ ‚Když se kácí les, létají třísky.‘ Monitorujme podobné excesy, které se dějí v rámci české demokracie v roce 2023. Udělejme si na to čas, než bude pozdě,“ uzavřel politolog.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: red.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Kdo podle vašeho názoru tříští a radikalizuje naši společnost?