Svátek má: Bohumil

Politika

Velikost textu:

Nezasahujte do našich záležitostí, vzkázal prezidentovi Fico

Nezasahujte do našich záležitostí, vzkázal prezidentovi Fico

Bývalý slovenský premiér Robert Fico (Směr-SD) vyzval všechny české politiky, aby se nenechali přemluvit ke špinavé politické práci a nezasahovali do záležitostí Slovenské republiky zvláště v době, kdy zemi čekají už v září předčasné volby. 

Robert Fico
21. května 2023 - 10:30

Šéf slovenské opoziční strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) a expremiér Robert Fico vzkázal českým politikům, aby nezasahovali do záležitostí Slovenska. Na Facebooku to napsal v reakci na vyjádření českého prezidenta Petra Pavla a ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kteří mluvili o tom, že je vývoj na Slovensku znepokojuje a je potřeba ho pozorně sledovat. Zemi čekají po pádu vlády v září předčasné volby a podle předvolebních průzkumů má nyní největší šanci na vítězství právě Ficova strana.

„Nejdříve to byl prezident České republiky Petr Pavel, který vyjádřil znepokojení nad vývojem ve Slovenské republice. Ministr zahraničí České republiky Jan Lipavský z progresivní strany Piráti (kopie Progresivního Slovenska) prohlásil, že můj možný návrat do funkce premiéra Slovenské republiky je něco, co je nutné velmi pozorně sledovat,“ napsal Fico.


„Rád bych požádal všechny české politiky, aby se nenechali přemluvit k této špinavé práci a nezasahovali do záležitostí Slovenské republiky,“ doplnil Fico.

Lipavský o možném návratu Fica do křesla premiéra mluvil v nedělních Otázkách Václava Moravce. Zmínil přitom například Ficovy názory na dodávky vojenské techniky na Ukrajinu, které chce expremiér zastavit, nebo kritiku Evropské unie. 

„Přál bych si, aby to byla jen předvolební rétorika a od některých naprosto nehorázných výroků také (Fico) ustoupil,“ uvedl Lipavský.


Pavel své znepokojení z politické situace na Slovensku zmínil v únoru během debaty, kterou pořádalo zastoupení Evropské komise v Česku.

Na Slovensku nyní vládne úřednický kabinet, který jako premiér vede bývalý viceguvernér centrální banky Ľudovít Ódor. 

Také jsme psali:

Předchozí vláda Eduarda Hegera de facto skončila už loni v prosinci, kdy jí sněmovna vyslovila nedůvěru. Následující měsíce fungovala jen z pověření prezidentky Zuzany Čaputové.



43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX



align: right; ">(jar, prvnizpravy.cz, foto: red.)



Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
65%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
18%