Svátek má: Andrea

Politika

Velikost textu:

Není v našem zájmu, aby teď na Ukrajině zavládlo příměří

Není v našem zájmu, aby teď na Ukrajině zavládlo příměří

Bývalý diplomat a nově jmenovaný ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák z hnutí STAN vyslovil svůj názor ohledně Ukrajiny a EU, který se od jeho vládních kolegů v mnohém liší. A také je odhodlán hledat názorový průnik.

Martin Dvořák, ministr
11. května 2023 - 11:03

Dvořák má na rozdíl od většiny vládních představitelů jiný názor na směřování Ukrajiny do Evropské unie, které podle něj nebude rychlé a je to spíše přání či ideologie některých proevropských politiků, než realita. 

Rusko zahájilo 9. května oslavy Dne vítězství. Projev k národu měl u této příležitosti prezident Vladimir Putin, který prohlásil, že proti Rusku byla rozpoutána opravdová válka. 

„Ubráníme obyvatele naší vlasti, ubráníme obyvatele Donbasu a ubráníme naši bezpečnost,“ prohlásil ve svém projevu ruský prezident Vladimír Putin.

Bývalý dlouholetý diplomat Martin Dvořák k jeho projevu řekl, že si myslí, že je Putin trošku v argumentační nouzi. Skoro nic z toho, co si naplánoval, nefunguje, nepodařilo se,“ podotkl se Dvořák v pořadu Interview ČT24. Máme vůbec vyjednávat s Vladimirem Putinem? 


„Myslím, že zásadní podmínka pro vyjednávání s kýmkoli na straně Ruska je, aby se Rusko stáhlo za hranice Ukrajiny. Do té doby si neumím představit, že bychom začali vyjednávat,“ řekl k věci nový ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák.

Příměří by se podle něj nyní dalo uzavřít, ale je otázka, komu by pomohlo. 

„Jestliže se Rusko evidentně začíná cítit ohroženo tou potenciální protiofenzivou a čeká se, až vyschne bláto, tak v tuto chvíli si myslím, že by příměří pomohlo Rusku, aby si případně oddechlo a dozásobovalo, z hlediska evropské bezpečnosti a našich zájmů není dobré, aby zavládlo na Ukrajině příměří. V tuto chvíli je situace taková, že se čeká, kdo přijde k případnému vyjednávání s lepší vyjednávací pozicí, a protože to není jasné, tak nikdo z nich nechce začít vyjednávat,“ myslí si Dvořák.

Také jsme psali:

Také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes promlouvala k ukrajinskému národu během své návštěvy v Kyjevě. Mimo jiné řekla, že "Ukrajina náleží do naší evropské rodiny, dveře jsou otevřené“. Dvořák však se šéfkou Evropské komise nesouhlasí. Podle Dvořáka jsou totiž více než dveře do Evropy otevřená naše srdce. 

„Země, která je v tuto chvíli z velké části zdevastovaná, zničená a vede válku, tak asi těžko může splnit veškerá kritéria pro přístup do Evropské unie,“ zapochyboval ministr pro evropské záležitosti, že by se Ukrajina v příštích letech stala plnohodnotným členem evropského spolku.

K názoru ministra Dvořáka ohledně vytvoření "Spojených států Evropských" se na svém facebookovém profilu vyjádřila senátorka Jana Zwyrtek Hamplová.

„Pan ministr chce “SSE”? Já tedy NE!!!! Evropské státy mají jinou historii, jiné národy, jiné jazyky. Nemohou tvořit žádné spojené státy - to by bylo jako “kolektivizace” evropských zemí “zaživa”. 
EU navíc jako společenství zemí totálně selhává, a namísto zajištění vnější bezpečnosti vojenské, zdravotní a ekonomické svým členům se z ní stal byrokratický moloch, diktující členským zemím kdykoli cokoli, od trapných detailů až po zásahy do jejich suverenity a sebezničujících teorií záchrany světa. O dotacích, sloužících jako legální “úplatky” za poslušnost, nemluvě.  
Tato EU se buď radikálně až revolučně a hlavně urychleně změní (včetně vyhazovu tisíců lidí), nebo se stejně urychleně rozpadne. A když nepůjde ani jedno, ani druhé? Pak nezbude nic jiného, než opustit z pudu sebezáchovy její řady. Patrně po komunikaci s dalšími zeměmi. Jak praví klasik: “Dávám jim rok, maximálně dva.” Nebo tak nějak… 
A pro mne je “vyznání” ministra Dvořáka neuchopitelné. Pokud už on nemá v EU něco uchopeno. 
Za mne, pokud chceme zachránit naši domovskou Evropu, musíme pohřbít tuto podobu (ne)fungující a sebevražedné Evropské unie.

(jar, prvnizpravy.cz, foto: red.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
73%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
13%