Svátek má: Andrea

Politika

Velikost textu:

Malí podnikatelé už nejsou vaši voliči, vzkázala Schillerová ODS

Malí podnikatelé už nejsou vaši voliči, vzkázala Schillerová ODS

Ostrá hádka na plénu Sněmovny mezi poslanci kvůli škrtům v rozpočtu a výdajovým paušálům pro živnostníky. Alena Schillerová vyčetla ODS, že se nezajímají o malé podnikatele a také podotkla, že nejspíš už nejsou ani jejich voliči. 

Alena Schillerová
4. května 2023 - 13:02

Kdoví, jestli jsou podnikatelé ještě vaši voliči, vmetla včera ve Sněmovně předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová ministrovi financí Zbyňku Stanjurovi z ODS. Politici se totiž na plénu hádali kvůli škrtům v rozpočtu a výdajovým paušálům pro živnostníky.

„Vaše péče o naše voliče a o malé podnikatele je úsměvná,“ řekl Stanjura během hádky Schillerové. „Je otázka, jestli jsou to ještě vaši voliči,“ reagovala předsedkyně poslaneckého klubu ANO.

Schillerová totiž na plénu navrhovala, aby poslanci jednali o bodu likvidace institutu výdajového paušálu procentem z příjmů.

„Česká televize v úterý odvysílala, že Stanjura koaličním partnerům předložil návrh na brutální omezení výdajových paušálů. Jedná se o změnu natolik zásadní, že by znamenala v podstatě konec institutu, jehož hlavním cílem je podporovat zejména drobné podnikání v ČR stejně jako ulevovat státní správě od zbytečné byrokracie,“ zdůraznila poslankyně za hnutí ANO.


Schillerová také připomněla poslancům z ODS, že se rádi zaštiťují ochranou malého podnikání. 

„Podle materiálu ministerstvo financí navrhuje zrušení kategorií a uvedení do jediné, a to takové, že na výdaje do 500 tisíc korun by živnostníci uplatňovali místo 80 procent paušálu 60 procent. Zároveň na vše, co je nad 500 tisíc a do 2 milionů, by uplatňovali 20 procent,“ vysvětlovala šéfka klubu ANO a varovala, že uplatňování paušálu by pro většinu živnostníků ztratilo smysl.

Stanjura uvedl, že je to lež a nic takového se nechystá.

„Jdete proti podnikání, podporujete byrokracii a zásadně zvyšujete daňovou zátěž těch, kteří drží stát nad vodou,“ vyčetla Stanjurovi a chtěla po něm, aby potvrdil, že o tom ani na vteřinu neuvažuje.

„Není to brutální likvidace, ale brutální lež. Nic z toho nebude. Stačí?“ reagoval Stanjura na plénu. 

„Beru vás za slovo, že tento návrh je lež a že se na výdajových paušálech pro živnostníky nic měnit nebude. Přesto si nemyslím, že by si ČT dovolila vysílat neozdrojovaný materiál,“ dodala Schillerová. Poslanci o jejím navrhovaném bodu nakonec nejednali.

Politici se pak později také dohadovali o pozměňovacích návrzích. Schillerová připomněla Stanjurovi například to, že u windfall tax, která byla loni na podzim schválená také jako pozměňovací návrh, ministerstvo financí nakonec vybere do státní kasy namísto avizovaných 100 miliard jen 40 miliard.

Také jsme psali:

„Váš poslanecký pozměňovací návrh byl vycucaný z prstu, protože jste si potřeboval namalovat 100 miliard na příjmovou stanu, abyste se za dva měsíce přiznal k tomu, že to bude pouhých 40,“ vyčetla mu šéfka poslaneckého klubu ANO Schillerová. 

Schillerová pak řekla, že Stanjurův rozpočet je „nereálný“. „Vždy se připravovaly reálné rozpočty, ne tyto vaše potěmkinovy cáry papíru, které jste si dovolil předložit. To si nikdo z vašich předchůdců nedovolil. Evidentně ve vládě nemáte silného oponenta, který by vám tyto věci nedovolil,“ uvedla Schillerová.

(böhm, prvnizpravy.cz, foto: red.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
73%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
13%