Svátek má: Andrea

Politika

Velikost textu:

Láska nadevše a pro všechny. U lidovců to vře

Láska nadevše a pro všechny. U lidovců to vře

Naprostá většina voličů a příznivců KDU-ČSL, neboli křesťanských demokratů či lidovců se až do nedávna domnívala, že se tato strana bude přinejmenším vždy a za každých okolností držet hodnot, které mají i v názvu tohoto uskupení, tedy hodnot tradičních a křesťanských.

Ilustrační foto
8. června 2022 - 07:20

Jak se však zdá, většina míní a Jurečka mění, což ostatně před několika dny současný předseda lidovců a ministr práce a sociálních věci Marian Jurečka bravurně předvedl. Má snad Marian Jurečka pocit, že je víc než Bůh? Každý přeci od pradávna ví, že jenom člověk míní a Bůh mění.

Ministr kultury Martin Baxa z ODS oznámil, že podepsal návrh zákona o možnosti uzavření manželství i v případě homosexuálních či lesbických párů. „Podepsal jsem návrh zákona o manželství pro všechny. Jsem přesvědčený, že bude prospěšný a povede ke zrovnoprávnění osob stejného pohlaví, protože pevný láskyplný svazek mezi lidmi by měl být rovnocenný pro všechny. A plně respektuji, že na tento institut existují rozdílné názory,“ napsal Baxa na Twitteru.

Nyní se přidal i předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan, který prohlásil, že je pro manželství pro všechny, protože ve 21. století není podle jeho názoru místo na to, abychom měli občany dvou kategorií. K návrhu se hodlá podepsat i šéfka TOP 09 Markéta Adamová Pekarová.

A protože i další z partnerů vládní pětikoalice Piráti dlouhodobě podporují uzákonění manželství pro všechny i pro stejnopohlavní páry, dalo se očekávat, že vládnutí pětikoalice pod vedením premiéra Fialy se blíží ke konci. Šéf lidovců Marian Jurečka ještě před volbami proklamoval, že si nedovede představit, že by byl či setrval ve vládě, která by něco podobného schválila.

Koaliční špičky se nakonec dohodly, že hlasování o návrhu na uzákonění manželství stejnopohlavních párů bude nezávazné, tudíž nebude vnímáno jako porušení koaliční smlouvy. Kdo očekával roztržku uvnitř vládní koalice, nebo její konec, ten se mýlil. Lidovci na to kývli.

„Vedli jsme o tom debatu i před volbami a řekli, že toto je jedna ze specifických záležitostí, kdy je opravdu klíčová otázka výhrady svědomí každého poslance, takže když takový návrh přijde a bude podepsán i některými zástupci klubů vládní koalice, tak to nebudeme chápat jako porušení koaliční smlouvy,“ řekl k věci minulý týden Jurečka po jednání koaličních špiček.

Ještě loni v září před volbami přitom na Twitteru napsal: „Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového odhlasovala. V ten okamžik by vládní koalice skončila.“ Neskončila…

V minulém období lidovci přitom navrhovali do Ústavy výslovně zakotvit, že manželství tvoří muž a žena. Jak se však ukazuje, chuť moci je mnohem víc než tradiční hodnoty. A myšlenka, že by měli lidovci opustit svá dobře placená koryta, zvláště v době, která hrozí chudobou, je z jejich pohledu naprosto nepřijatelná.

Není proto ani divu, že volební preference lidovců jsou hluboko pod pěti procenty, a kdyby se nyní konaly volby, brána Sněmovny by pro ně zůstala zavřená. Ostatně dobře na tom nebyla tato strana ani před loňskými volbami, a proto se přisáli k ODS pevně jako klíště, stejně tak jako upadající TOP 09. Výměnou za koryta zradili své křesťanské tradiční hodnoty, a proto není divu, že to mezi jejich příznivci pěkně vře a že se k nim jejich voliči začali otáčet zády.Zeman zákon nepodepíše

„Chtěl bych oznámit, že pokud takový zákon opravdu dostanu na stůl, budu ho vetovat," uvedl prezident Miloš Zeman v úterý 7.6.2022. Stejnopohlavním párům podle něj náleží všechny výhody v rámci registrovaného partnerství. „Ale rodina je svazek muže a ženy. Tečka," doplnil.

Pekarová Adamová (TOP09) reagovala: „Vzhledem k délce legislativního procesu je názor stávajícího prezidenta už poměrně nerelevantní, protože v čase zbývajícím z jeho mandátu tento zákon Parlament vysoce pravděpodobně projednat nestihne," napsala ČTK Pekarová Adamová.

(svob,prvnizpravy.cz,foto:arch.)

43 - 9274490247 / 0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ6201000000439274490247 
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Je řešením krize demise současné vlády?

Ano
transparent.gif transparent.gif
37%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
30%