Svátek má: Markéta

Politika

Velikost textu:

Kroky Černochové ohrožují českou armádu, míní Metnar

Kroky Černochové ohrožují českou armádu, míní Metnar

Podle bývalého ministra obrany Lubomíra Metnara (ANO) má personální politika ministryně obrany Jany Černochové (ODS) neblahé dopady na armádu. Metnar si dokonce myslí, že její personální politika doslova destabilizovala českou armádu. 

Lubomír Metnar (ANO)
24. května 2023 - 10:30

Dlouhodobě vyhrocený spor náčelníka Generálního štábu AČR Karla Řehky a ministryně obrany Jany Černochové měl vést ke zvažované rezignaci šéfa armády, kterou ale premiér Petr Fiala nepřijal. Podle bývalého ministra obrany Lubomíra Metnara má personální politika Černochové neblahé dopady nejen na armádu, ale i na Vojenskou policii a státní podnik VTÚ, který podle jeho slov destabilizovala.

„Ministryně obrany svou personální politikou částečně destabilizovala Vojenskou policii a teď se dozvídáme, že rezignaci kvůli neshodám s paní ministryní zvažoval náčelník Generálního štábu pan generál Řehka. Není možné, aby v současné bezpečnostní situaci svými kroky destabilizovala také armádu. Její personální politika přímo i nepřímo ohrožuje také Vojenský technický ústav, který v loňském roce oslavil sté výročí,“ řekl pro idnes.cz bývalý ministr obrany a současný předseda sněmovního výboru pro obranu Lubomír Metnar.

Napětí mezi ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) a náčelníkem Generálního štábu armády ČR Karlem Řehkou zhoustlo natolik, že se do věci vložil i prezident Petr Pavel, vrchní velitel ozbrojených sil, a chce slyšet názory obou stran. 

Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová v této souvislosti popsala svou vlastní zkušenost s ministryní Černochovou: „Na mne paní ministryně také hystericky ‚štěkala‘...“

Před pár dny pronikla na veřejnost informace, že náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka chtěl rezignovat na svůj post pro neshody s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS). Té Jany Černochové, která ho na post náčelníka generálního štábu prosadila. Podle informací Deníku N jsou vojáci nespokojení, neboť Černochová zabředla do mikromanagementu a snaží se v armádě řešit i to, co by řešit nemusela.


„Paní ministryně má potřebu kontrolovat úplně všechno a začala dělat mikromanagement na generálním štábu,“ zaznělo od zdroje obeznámeného se situací, který si však nepřál být jmenován. Na jeho slova upozornil Deník N.

Teď půjde Černochová s Řehkou k prezidentovi Petru Pavlovi, k vrchnímu veliteli ozbrojených sil, který si chce poslechnout názory obou stran.

Z prostředí armády také zaznělo, že Černochová se víc zajímá o svůj PR obraz a ne o modernizaci armády.

„Ministryně se věnuje především svému mediálnímu obrazu a politickému PR a od toho se odvíjí všechno ostatní. Přetížení lidé jsou neustále úkolováni a zahlcováni nepodstatnými problémy a dokladováním mikroproblémů a nemají čas se soustředit na důležité strategické věci. Není možné nastavit dlouhodobé priority práce a držet se jich, protože veškerá činnost se řídí podle rozmarů a okamžitých potřeb ministryně,“ popsal podstatu údajných neshod další zdroj, který si taktéž nepřál být jmenován.

Nezávislá senátorka Jana Zwyrtek Hamplová na sociální síti Facebook prozradila, že i na ni ministryně Černochová "štěkala“, když si jako politička zvolená českými občany dovolila říct, že nesouhlasí s výcvikem ukrajinských vojáků na Libavé.

Také jsme psali:

„Na mne paní ministryně také hystericky ‚štěkala‘, když jsem jako senátorka (zvolena občany své země) řekla na půdě Senátu v klidu svůj jasný – negativní – názor na přítomnost ukrajinských vojsk na Libavé. Ona dáma totiž oponenturu nepřipouští. Už dávno nemá v tak odpovědné funkci co dělat. Utečou kvůli ní skuteční profíci, protože s ní nevydrží. Hlavně že chtěla vyhlašovat válku na základě nepravdivé informace. Podobný člověk je v pozici ministra obrany nebezpečím. Pro všechny. Teď letěla podepsat do USA ‚zvací smlouvu‘. Historie se opakuje, jen s jinými vlajkami,“ vyjádřila svůj názor na smlouvu Česka a USA v oblasti obrany senátorka Hamplová.

(böhm, prvnizpravy.cz, foto: repro: OVM, ČT)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?