Svátek má: Jeroným

Politika

Velikost textu:

Konečně to někdo řekl nahlas: Jinak to nejde, budou vysoké daně

Konečně to někdo řekl nahlas: Jinak to nejde, budou vysoké daně

Je to jako za starých časů, kdy Miroslav Kalousek ťal do černého. Současná vládní pětikoalice neustále slibuje, že nenechá nikoho padnout a rozhodně nebude zvyšovat daně. A Kalousek našel odvahu a řekl jasně, že jiná cesta nebude. 

Miroslav Kalousek
9. února 2023 - 10:30

Silnou diskusi v posledních dnech vzbuzují plány vládní koalice na možné zvyšování daní či diskuse o podobě důchodové reformy a začínají se ozývat hlasy, které vyčítají škrtání na výdajové stránce či naopak názory těch, kteří odmítají zvyšovat daně, k čemuž se zavázala i samotná Fialova koalice, z níž neustále zároveň zaznívá ujišťování, že kabinet „nikoho nenechá padnout“. 

„Chceme všichni perfektní veřejné služby, špičkovou zdravotní péči a sociální stát, který ‚nikoho nenechá padnout‘? A chceme všichni nízké daně? Tak to nejde,“ komentuje dohady exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). 

Vládní koalice v uplynulých týdnech přemýšlí, jak snížit schodek veřejných financí, a jedním ze způsobů by podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) mohlo být i zvýšení sazby daně z přidané hodnoty. Místo 10% a 15% sazeb DPH by podle něj mohla být pouze jediná, přičemž by se daně zvedly například u léků, stravovacích a ubytovacích služeb, vodného a stočného či kultury, kde dosud platí desetiprocentní DPH. Hovoří i o jedenáctiprocentním zvýšení DPH u některých služeb z deseti na 21 procent.

Přestože se tak premiér Petr Fiala (ODS) při složení vlády i během pozdějších měsíců opakovaně obrací k občanům s ujištěním, že vláda nezvýší ceny poznamenané současnou extrémní výší prostřednictvím zvyšování daňového zatížení, jeho ministr financí i další ministři však současně pomalu sdělují, že se daně, i přes vládní sliby, zřejmě zvýší. Pokud by se vláda rozhodla upravit sazby DPH, vzrostly by například ceny léků, stravovacích a ubytovacích služeb, knih a časopisů nebo vstupenek na kulturní či sportovní akce.


Zároveň se však i nadále stále ozývají hlasy po zvýšení „vládní pomoci“ lidem formou přerozdělování kvůli vysoké inflaci či energetické krizi a pozornost budí také zamýšlená důchodová reforma, přičemž od Ministerstva práce a sociálních věcí i předsedkyně Sněmovny a šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové zaznívá, že je jedním z řešení i odchod do důchodu až v 68 letech.

Mnohé ohlasy zamýšlených kroků vlády či opakované ujišťování vládní koalice a premiéra Petra Fiala (ODS), že kabinet „nenechá nikoho padnout“, přimělo ke komentáři i exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), jenž se k Fialově vládě a jejímu hospodaření vyjadřuje nemálo kriticky a upozorňuje například na značné chystané deficity státního rozpočtu.

„Chceme všichni perfektní veřejné služby, špičkovou zdravotní péči a sociální stát, který ‚nikoho nenechá padnout‘? A chceme všichni nízké daně? Tak to nejde. To se vyskytuje pouze ve volebních programech. V praxi je to možné za cenu dluhu, který nás o to zase krutě připraví,“ komentoval Kalousek, jenž již dříve kritizoval premiéra Petra Fialu a předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou za současný státní dluh a připomenul jim, že tvrdili, že zastaví zadlužování, které místo toho roste.

Také jsme psali:

„Předsedové Fiala a Pekarová Adamová: ‚Zastavíme zadlužování, stát bude štíhlejší a levnější.‘ Skutečnost: Počet státních zaměstnanců v roce 2022 488,9 tisíce, platy 246,9 mld. V roce 2023 zaměstanců 496,8 tisíce, platy 264,3 mld. Stát tloustne, dluh roste. Klidně to mohla dál dělat Schillerová,“ spustil na oba čelní politiky současné vlády v říjnu loňského roku.

Pod aktuálním příspěvkem o nízkých daních a zároveň sociálním státu, pak dal zapravdu někdejší poslanec ČSSD Václav Votava. 

„Mirku, tak bych to napsal sám i jako sociální demokrat, ale i Ty? Rozumím tomu a máš pravdu!“ souhlasil s Kalouskem.

„Já to tvrdím léta. Můj výrok o ‚neslučitelnosti rumunských daní a švédských veřejných služeb‘ už je hodně starý. Problém je, že každý máme jinou představu, zda spíše snižovat ty výdaje, nebo zvyšovat daně,“ dodal na to exministr financí.

(jar, prvnizpravy.cz, foto: arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
67%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%